Dok ne vidim saborskog zastupnika ili se ne čujem s njim, i dalje ću vjerovati da je to napisao protiv svoje volje i da mu je onemogućeno doći u Sobranje i slobodno glasati, rekao je njegov stranački šef
Oporba rušila Vladu, ali fali im zastupnik za kojeg tvrde da su ga na silu oteli vladajuće partije
U Sjevernoj Makedoniji u Sobranju nije počela rasprava o inicijativi za glasanje o nepovjerenju vladi premijera Zorana Zaeva. Iako je uoči sjednice inicijativu podržao 61 zastupnik od 120 iz opozicionih stranaka VMRO-DPMNE, Alijansa Albanaca, Alternativa, Ljevica i pokreta BESA, koji je napustio vladajuću koaliciju, opoziciji nedostaje jedan glas za kvorum za usvajanje dnevnog reda.
POGLEDAJTE VIDEO: Izgorjela bolnica u Makedoniji
Pokretanje videa...
Jedan od zastupnika Bese se nije pojavio u parlamentu na utvrđivanju kvoruma. Za izglasavanje nepovjerenja vladi potrebna je jednostavna većina.
Bilal Kasami, čelnik stranke BESA, prijavio je danas u policiji da je nestao jedan od članova parlamenta iz te stranke, Kastriot Rexhepi. Rexhepi se jutros očekivao u Saboru, na ključnom izglasavanju nepovjerenja Vladi Zaeva, ali se nije pojavio i nije pronađen ni u jednom od svojih domova.
Kako je parlament ostao bez većine jer nema je opozicija ostala bez njegovog glasa, jedina informacija od Redžepija je objava na Facebooku u kojoj kaže da je promijenio mišljenje o podršci oporbi, ali ne navodi gdje se nalazi i u kakvom je stanju.
- Dok ne vidim saborskog zastupnika ili se ne čujem s njim, i dalje ću vjerovati da je to napisao protiv svoje volje i da mu je onemogućeno doći u Sobranje i slobodno glasati. Kao čelnik BESA-e vjerujem da je negdje na silu zadržan i da ne može doći ili se obratiti javnosti - rekao je Kasami.
Prema pisanju makedonskih medija, zastupnik Kastriot Rexhepi s obitelji nalazi se u prostorijama albanske stranke, koja čini vladajuću koaliciju DUI-a u mjesto Mala Rečica. Saznaje se da je iz svoje kuće prebačen u to mjesto i da se tamo navodno sad nalazi.
Iako se pojavio s video porukom, bez ikakve pozadine i drugih ljudi oko sebe, još uvijek nije jasno je li to napravio dobrovoljno ili pod prisilom.
- Uzimajući u obzir političku situaciju, nakon odlaganja ostavke premijera Zaeva, radi procesa i snažnih signala strateških partnera SAD i EU koje mi je komunicirao visoki diplomat, da u prosincu imamo priliku započeti razgovore o članstvu u EU, odlučio sam ne prisustvovati sjednici parlamenta na kojoj se donosi odluka o preispitivanju povjerenja vladi. Kao odgovoran političar i narodni poslanik donio sam ovu odluku nimalo lako stavljajući interes naroda i države na prvo mjesto. Državi u ovom važnom razdoblju ne treba politička kriza - objavio je to Kastriot na svojim društvenim mrežama.
Makedonski portal "Republika" je glasnogovornicu EK Anu Pisonero pitala je li točno da je BESA-in saborski zastupnik od visokih diplomata EU-a dobio signale da će Makedonija dobiti datum pregovora te da se stoga nije pojavio u Saboru iz EK ističu da nemaju takvih informacija.
Događaj u prosincu koji se spominje je mogućnost da bi neka vrsta novih ustupaka koje Zaev čini Bugarskoj, prihvaćanjem bugarskih stajališta o makedonskoj nacionalnoj povijesti i identitetu, natjerala Bugarsku da ukine veto na pregovore o pristupanju Makedonije EU.
Rexhepi je, inače, bivši zaposlenik nizozemskog veleposlanstva u Makedoniji, a to su primijetili i brojni komentatori – posebno s obzirom na to da je nizozemski premijer Mark Rutte jučer bio u Makedoniji na sastanku sa Zoranom Zaevom, navodi portal Republika.
Lider najjače oporbene stranke VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski stigao je u parlament jer je postupak za izglasavanje nepovjerenja naišao na prepreku. Tom je prilikom usporedio Rexhepija s pokojnim zastupnikom Amdijem Bajramom, koji je na sličan način sabotirao izglasavanje nepovjerenja Vladi Georgievskog 1999., implicirajući da je Rexhepi podmićen.
No, nekoliko sati kasnije, čelnici albanske oporbe Kasami i Ziadin Sela nastavili su dizati uzbunu, rekavši kako se Rexhepi nikome ne javlja i da se ne smije zanemariti mogućnost njegove otmice.Kasami je dodao da je u kontaktu s policijom i da Rexhepija smatra nestalim, a njegovu izjavu na Facebooku - neautentičnom.
Kasami je vodio kampanju zajedno sa SDSM-om na posljednjim općim izborima 2020., ali se posvađao sa Zaevom, a posebno čelnikom stranke DUI-a Alijem Ahmetijem tijekom nedavnih lokalnih izbora na kojima je osvojio mjesto gradonačelnika u Tetovu protiv kandidata DUI-a. Ova borba dovela je BESA-u da napusti koaliciju i prikloni se oporbi, dajući joj potrebni 61 glas.
S druge strane, dužnosnik stranke DUI Artan Grubi - još jedan bivši zaposlenik nizozemskog veleposlanstva u Skoplju - rekao je da je Rexhepi bio motiviran svojim “pro-EU, pro-NATO i prijateljstvom s američkim uvjerenjima” i zbog toga nije htio srušiti Zaeva i Ahmetija.
- Znam ga, bio mi je kolega, a srce mu spava u Bruxellesu i Washingtonu - rekao je potpredsjednik Vlade Grubi.
Podsjetimo, Zaev je najavio ostavku nakon što je većina njegovih kandidata izgubila na lokalnim izborima od VMRO-DPMNE. No kako su dani prolazili bez stvarne ostavke, VMRO-DPMNE je pokrenuo inicijativu da zatraži izglasavanje nepovjerenja Zaevoj vladi. Nakon toga, Zaev je izjavio da odgađa ostavku i da će ostati premijer sve dok ne stabilizira vladajuću koaliciju i osigura da nakon njega za premijera bude izabran kandidat SDSM-a.
Valja spomenut da Bugarska u nedjelju bira parlament i predsjednika, a ako ovaj put bude čista većina, mogla bi se upustiti u pregovore s Makedonijom. Podrazumijeva se da bi Zaev bio otvoreniji za prihvaćanje bugarskih zahtjeva nego Vlada predvođena VMRO-om, ali njegovi brojni dosadašnji ustupci samo su povećali zahtjeve bugarske strane, zbog čega je kažnjen na lokalnim izborima, te je bio primoran dati ostavku na mjesto premijera i čelnika stranke SDSM.
Ako Zaev ostane premijer, ali izgubi većinu u parlamentu (s Rexhepijem na njegovoj strani, zakonodavstvo bi se podijelilo 60-60), mogao bi se suočiti s ozbiljnim problemima u donošenju proračuna za 2022., za koji je potreban 61 glas. Danas, nekoliko sati prije početka sjednice Sabora, napominje Republika, policija je upala u dom predstavnika VMRO-DPMNE Jovana Jauleskog, zbog sumnje na ilegalno financiranja kampanje.