Putem SMS-a širi se lažna obavijest o nemogućnosti dostave paketa zbog nepotpunih informacija. Nemojte otvarati poveznice koje se u njima nalaze jer se time izlažete riziku od krađe vlastitih bankovnih podataka
Opet se šire lažne SMS poruke o paketima i Hrvatskoj pošti, ne otvarajte ih! Kradu podatke
I dalje pristižu lažne poruke o paketima, koje su i ranije kružile putem Facebook objava na stranicama koje naoko izgledaju kao da se radi o Hrvatskoj pošti i na kojima stoji obavijest o prodaji nepreuzetih paketa za samo 1,95 eura, a radi se o lažnom predstavljanju i jednoj u nizu prijevara koje kruže u posljednje dvije godine.
U porukama se spominje Hrvatska pošta i navode da je "Paket stigao u skladište, ali je zadržan zbog nejasne adrese i ne može biti isporučen. Molimo potvrdite adresu na poveznici u roku 12 sati."
Zatim slijedi link koji u sebi sadrži "hrpost" uz kinesku domenu "cn" i evidentno nema veze s Hrvatskom poštom.
"Odgovorite s Y. Zatim zaustavite tekstualnu poruku i ponovno otvorite SMS aktivacijsku vezu ili kopirajte vezu u Safari i otvorite je) Sretne blagdane želi vam tim Hrvatske pošte!!" piše još u poruci, očito loše prevedenoj na hrvatski. Što kažu iz prave Hrvatske pošte
- Putem SMS poruka širi se lažna obavijest o nemogućnosti dostave paketa zbog nepotpunih informacija. Nemojte otvarati poveznice koje se u njima nalaze jer se time izlažete riziku od krađe vlastitih bankovnih podataka. Ako ste primili lažni SMS u istom periodu kada očekujete pošiljku, u pitanju je slučajnost. Jedino primatelj ili pošiljatelj pošiljke mogu saznati osnovne podatke o pošiljci putem sustava za praćenje, i to ako raspolažu brojem pošiljke, odnosno ako je za pošiljku odabrana usluga praćenja. Lažne poruke i obavijesti prepoznatljive su po sumnjivoj i čudnoj e-mail adresi ili poveznici (službena domena Hrvatske pošte je posta.hr), pravopisnim i gramatičkim pogreškama na stranici ili korištenjem engleskog jezika, kao u ovom slučaju - oglasili su se iz Hrvatske pošte prošli tjedan.
Sličan slučaj ovom pojavio se i u listopadu kad su iz Pošte upozorili korisnike. - Obavijest o prodaji izgubljenih i neuručenih paketa samo je jedna u nizu pokušaja prijevara koji su se pojavili u posljednje dvije godine, a uključuju i lažne nagradne igre, humanitarne akcije, lažne poveznice za plaćanje i preuzimanje pošiljaka te prijevare vezane uz internetske oglasnike - rekli su iz Pošte.
Svim slučajevima zajedničko je lažno predstavljanje u ime Hrvatske pošte te pokušaj krađe podataka, odnosno sredstava s bankovnih kartica. Lažne poruke i obavijesti mogu se relativno jednostavno prepoznati po barem jednom od elemenata: sumnjivoj i čudnoj e-mail adresi ili poveznici (službena domena Hrvatske pošte je posta.hr), starom logu Hrvatske pošte te pravopisnim i gramatičkim pogreškama, upozorili su iz Pošte. Pokušaj prijevare u komunikaciji vezanoj uz internetske oglasnike također se može prepoznati po sljedećim pokazateljima: broj s kojeg vam se javila osoba nije registriran u Hrvatskoj, a poruke koje vam osoba šalje imaju gramatičke i pravopisne pogreške.No, najveću sumnju svakako treba pobuditi ako dobijete poveznicu na kojoj trebate unijeti podatke s bankovne kartice.
Poveznice za unos podataka s bankovne kartice pojavljuju se u svim prethodno navedenim pokušajima prijevare. Ukoliko prodajete putem oglasnika, jedini podaci koji su potreban za uplatu su vaš IBAN te ime i prezime, a traži li kupac broj vaše kartice i CVC/CVV broj sigurno se radi o pokušaju prevare. Svaku od navedenih lažnih nagradnih igara ili lažnog predstavljanja prijavljujemo nadležnim tijelima koja blokiraju sporne stranice, a korisnike upozoravamo putem naših internetskih stranica i društvenih mreža. Korisnicima savjetujemo da se jave policiji ukoliko su bili žrtva internetske prijevare ili pokušaja prijevare, a najbolja prevencija svakako su edukacija i obraćanje pozornosti na detalje u poruci e-pošte i provjera poveznica koje nam stižu.