Susjedne države već su dvaput ratovale oko Nagorno-Karabakha. Prvi put ranih 90-ih, a onda i 2020. godine... Armenski premijer sad kaže kako neće ulaziti u rat zbog Nagorno-Karabaha...
Azerbajdžan je pokrenuo vojnu akciju protiv Armenaca. Erevan se oglasio: Mi ne ulazimo u rat
Ministarstvo obrane Azerbejdžana danas je priopćilo kako je započelo 'anti-terorističku operaciju' u regiji Nagorno-Karabah koja je pod kontrolom Armenije, javlja BBC.
Tenzije su rasle mjesecima oko ove enklave koja je međunarodno priznata kao dio Azerbejdžana, a sad smo, čini se, stigli na korak od rata.
POGLEDAJTE VIDEO: Azerbajdžan objavio snimku napada na Armence
Pokretanje videa...
Karabah ima pretežno etničko armensko stanovništvo i otrgnuo se kontroli Bakua početkom 1990-ih nakon rata.
U utorak je ministarstvo obrane u Bakuu (Azerbejdžan) optužilo armenske snage za 'sustavno granatiranje' vojnih položaja i priopćilo da je odgovorilo pokretanjem "lokalnih, protuterorističkih aktivnosti s ciljem razoružavanja armenskih snaga i kako bi se osiguralo povlačenje njihovih formacija s teritorija naše zemlje". Navelo je da su gađani samo legitimni vojni ciljevi korištenjem onog što je nazvano visokopreciznim oružjem, a ne civile ili civilnu infrastrukturu u okviru.
Armenci tvrde kako oni nisu napali Azere. Kažu da nemaju nikakve snage u Karabahu i da su njihovi prioriteti isključivo humanitarni.
Armenija neće ući u rat s Azerbajdžanom zbog republike Nagorno-Karabah - kazao je armenski premijer Nikol Pašinjan.
Podsjetimo, susjedne države već su dvaput ratovale oko Nagorno-Karabakha. Prvi put ranih 90-ih, a onda i 2020. godine.
Sirene za zračnu uzbunu čuju se iz glavnog grada regije, Armencima poznatog kao Stepanakert, za Azere Khankendi. .
- Baku je naglasio da je obavijestio zapovjedništvo ruskih mirovnih snaga i vodstvo zajedničkog rusko-turskog promatračkog središta o operaciji koja je u tijeku - piše ruska RIA.
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova kasnije je demantirala informaciju da je azerbajdžanska strana "unaprijed" upozorila ruske mirovne snage o današnjoj "antiterorističkoj operaciji" u Nagorno-Karabahu.
- Ovo nije istina. Informacija je priopćena ruskom kontingentu nekoliko minuta prije početka neprijateljstava - rekla je Zaharova.
- Ministarstvo obrane Azerbajdžana opetovano je izjavilo da je, suprotno odredbama Trilateralne izjave potpisane 10. studenoga 2020., stalna prisutnost armenskih oružanih snaga u regiji Karabah u Azerbajdžanu izvor ozbiljne prijetnje regionalnom miru i stabilnosti - naglašavaju iz Bakua.
Velik dio Karabaha kontroliraju etničke armenske vlasti na koje Baku već dugo vrši pritisak s ciljem da ih raspusti i razoruža.
Ruben Vardanyan, bankar i milijarder koji je do veljače bio najviši dužnosnik u upravi etničkih Armenaca u Karabahu, napisao je na platformi X, prije poznatoj kao Twitter: "Azerbajdžan je pokrenuo topnički napad velikih razmjera na Nagorno Karabah, ciljajući gradove i civile."
Reuters nije mogao odmah provjeriti tvrdnje niti jedne strane.
Baku je objavio svoju operaciju nakon što se požalio da je šest njegovih građana ubijeno nagaznim minama u dva odvojena incidenta, za što je okrivio "ilegalne armenske naoružane skupine". BBC piše kako je u dva incidenta stradalo 11 ljudi, među njima i policajci.
Do eskalacije je došlo dan nakon što su prijeko potrebna hrana i lijekovi isporučeni u Karabah putem dvije ceste istovremeno, što je korak koji je izgledao kao da bi mogao pomoći u ublažavanju rastućih napetosti između Azerbajdžana i Armenije.
Donedavno Baku je nametao široka ograničenja na Lachinskom koridoru - jedinoj cesti koja povezuje Armeniju s Karabahom - i nije dopuštao pomoć tvrdeći da se ruta koristi za krijumčarenje oružja.
Armensko ministarstvo vanjskih poslova ocijenilo je da su potezi Bakua ilegalni, a ministarstvo obrane objavilo je da je stanje na granici dvije države mirno.