Ispred KBC-a Zagreb i utorak ujutro se okupila manja skupina prosvjednika. Policija ih je legitimirala. Među prosvjednicima je bilo 15-ak djelatnika bolnice koji odbijaju testiranje
Oni urlaju dok se djeca bore za život na onkologiji: 'Maknite se od bolnica i bolesne djece'
Gotovo da nema sobe koju nisam otvorila. Obišla sam sve, od čekaonica do odjela i sa svima sam barem nakratko porazgovarala i svi su dobro, rekla je Ana Ljubas, glavna sestra KBC-a Zagreb.
POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI
Pokretanje videa...
Tamo je u ponedjeljak pedesetak građana, među kojima je bilo i zaposlenika bolnice, izviždalo ministra i druge djelatnike KBC-a Zagreb koji su pratili početak primjene sigurnosnih mjera. Jučer je pak bilo puno mirnije. Ono što je najgore, prosvjed se u ponedjeljak odvijao pred glavnim ulazom u glavnu zgradu KBC-a, a odmah desno od tog ulaza nalazi se dječja hematoonkologija.
- Hvala bogu da je razum prevladao i da danas nije bilo bučno pred bolnicom. Podržavam različitost, pa i pravo na prosvjede, ali njima svakako nije mjesto ispred bolnica ni u njima - odlučna je Ljubas.
Kaže da je u ponedjeljak rano ujutro imala više od 50 poziva zabrinutih pacijenata koji su bili uvjereni da će im zbog prosvjeda pregledi biti otkazani. Danas su se već smirili i nije ih više hvatala panika te nije bilo toliko poziva.
Također, zvale su i obitelji hospitaliziranih, zabrinute za svoje najmilije. Ali ne samo oni. Sestra Ana otkriva da su joj čak i pacijenti iz bolničkih postelja slali poruke s upitom hoće li njihovo liječenje ići prema planu ili će biti odgoda. Nasreću, zabrinutost nije dugo trajala.
- Sve smo uspjeli umiriti. Uvjerili su se i sami da ništa nije kasnilo niti je otkazano jer je osoblje normalno radilo svoj posao i bilo uz njih. Imali su puno riječi hvale za naše osoblje, osobito za medicinske sestre koje su ih u ovakvoj situaciji posebno tetošile i trudile se da smire i objasne im sve te da poprave barem malo ovu nezgodnu situaciju - rekla je sestra Ljubas.
Dodaje da je razgovarala i s liječnikom s kardiološke intenzivne, koji je također otkrio da su pacijenti s bolesnim srcem bili prilično uznemireni zbog svega. Mnoge je ipak najviše ipak zgrozilo to što su prosvjednici urlali, zviždali i verbalno napadali ljude odmah do prozora odjela dječje hemato-onkologije. Prosvjed je zgrozio i pomoćnika ravnatelja Rebra Milivoj Novaka.
Prosvjedovali su im pod prozorom
- Ne možemo spriječiti ljude da imaju svoje mišljenje, što god ja mislio o tome. Oni imaju pravo prosvjedovati, i u tome se slažem. Odabir mjesta mislim da nije u redu, jer ne može se ometati rad bolnice. To se ne bi smjelo dešavati. Tu su bolesni ljudi. Bilo je nekoliko e-mailova i telefonskih poziva posebno od roditelja s dječje hemato-onkologije, a tamo leže djeca koja su zaista ozbiljno bolesna, a prosvjedi su počeli pred njihovim prozorima. To je zaista bilo ružno - rekao je Novak za RTL.
Policija je i danas kontrolirala pristupe bolnicama zbog nastavka prosvjeda potaknutih uvođenjem obveznih COVID potvrda za djelatnike zdravstvenih ustanova, ali i pacijente. Ispred KBC-a Zagreb i utorak ujutro se okupila manja skupina prosvjednika. Policija ih je legitimirala. Među prosvjednicima je bilo 15-ak djelatnika bolnice koji odbijaju testiranje, ali i nešto građana koji su ih došli podržati.
Zaposlenici bolnice koji odbijaju testiranje tvrde kako su oni došli na posao, ali bez COVID testa. Poručuju kako ne žele da ih itko prisiljava na testiranje dva puta tjedno.
Ravnatelj KBC-a Zagreb Ante Ćorušić poručio je da tek manji dio djelatnika ne želi poštovati pravila, no da se posao u bolnici odvija bez ikakvih poteškoća. Istaknuo je kako je njihovo pravo da se ne cijepe, ali je obaveza da se tad testiraju svaka tri dana, i to gratis. Poručio im je da je prevencija majka sveukupne medicine.
Što misle o cijeloj situaciji oko prosvjeda upitali smo i Tajanu Jakić (49) iz Zagreba kojoj je korona doslovno uništila život i zdravlje. U ožujku je oboljela od COVID-a. Bila je tri mjeseca u bolnici, a na respiratoru 45 dana. Za to vrijeme morali su je tri puta oživljavati. Bila je na transfuziji krvi, punktirali su joj koštanu srž, a morala je i na hemodijalizu jer su joj počeli otkazivati bubrezi.
Dobila je tromb u nozi, a na leđima od ležanja rane duboke 7,5 centimetara. Pokušali su je i nekoliko puta skinuti s respiratora, ali kako nije mogla profunkcionirati, opet bi je stavili na umjetna pluća. Izgubila je 35 kilograma. Jučer se prvi put vratila na posao otkako je oboljela. Bila je dugo u invalidskim kolicima, a otpala joj je i sva kosa. A da bi se riješila kolica, morala je doslovno učiti opet hodati. Prije korone bila je potpuno zdrava.
- Naravno da sam se cijepila čim sam dobila termin. Ne bih nikome poželjela ono što sam prošla. Kad bi netko mogao iskusiti samo mrvicu moje patnje, vjerujem da bi se odmah cijepio - uvjerena je Tajana koja ne može vjerovati da je došlo čak i do prosvjeda zbog otpora prema mjerama.