Obavijesti

News

Komentari 2

On-line sigurnost: ‘Facebook nije za djecu mlađu od 14 god.'

On-line sigurnost: ‘Facebook nije za djecu mlađu od 14 god.'
1

ZNAJU KAKO Pet osnovnih škola u Hrvatskoj uči đake kako odgovorno koristiti internet. Ako želite da i vaša djeca budu sigurna, kliknite na www.petzanet.hr...

Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.

Svi govore o internetu i digitalnoj pismenosti, a brine li se netko da naša djeca ne ostanu digitalno nepismena i da nauče primjereno, odgovorno i sigurno koristiti internet te društvene mreže koje su prikladne za djecu i imaju i obrazovnu funkciju?

Facebook je društvena mreža za odrasle i djeca je ne bi trebala koristiti. Roditelji moraju toga biti svjesni i znati da odgovaraju za sve što njihovo dijete stavi na Facebook.

I roditelji su odgovorni

Prema kaznenom zakonu, djeca su s 14 godina odgovorna za sadržaj koji stavljaju na društvene mreže. Dotad su za sve odgovorni roditelji. Postoje društvene mreže koje su prikladne za djecu i koje imaju i obrazovnu funkciju, na primjerice Yammer, Edmodo i eTwinning. Njih bi djeca školskog uzrasta trebala koristiti umjesto Facebooka, za suradnju i komunikaciju te kako bi naučila primjereno i odgovorno ponašanje na internetu bez izlaganja riziku. Generacije koje se trenutačno školuju, kao i one koje tek dolaze, trebale bi se pripremiti za svakodnevno korištenje informacijskih i komunikacijskih tehnologija. Europski parlament i Vijeće Europe uvrstili su digitalne kompetencije u ključne kompetencije koje svaki čovjek mora posjedovati kako bi se prilagodio okolini koja se brzo mijenja. Hrvatska trenutačno nema nacionalnu strategiju za sigurnost djece na internetu, a postojeći kurikul ne propisuje čak niti minimum znanja o odgovornom i sigurnom korištenju interneta, računala i mobilnih tehnologija koja bi djeca trebala imati.

Učitelji su se sami organizirali

Zato je pet hrvatskih škola, OŠ Mladost iz Osijeka, OŠ Gripe iz Splita, OŠ Mato Lovrak iz Nove Gradiške, OŠ Popovača i OŠ Veliki Bukovec odlučilo potrošiti godinu i pol rada na izradu školskog kurikula “Sigurnost djece na internetu” i svih pratećih obrazovnih sadržaja kako biste ih i vi mogli odmah primijeniti. 30 učitelja raznih profila iznimno je kreativno i promišljeno pripremilo osamstotinjak obrazovnih sadržaja koji se besplatno i bez ikakvih ograničenja mogu dohvatiti na petzanet.HR.

Obrazovni sadržaji za sigurnost djece na internetu vertikalno su usklađeni u pet cjelina: informacije, komunikacije, stvaranje sadržaja, sigurnost i rješavanje problema za sve uzraste osnovne škole. Neke od tema koje ćete pronaći su: zaštita osobnih podataka, pravila komunikacije i ponašanja na internetu, online komunikacija i suradnja, opasnosti društvenih mreža, odgovorno korištenje mobilnih uređaja, dijeljenje i autorska prava, krađa identiteta, digitalni tragovi, e-portfolio i online prisutnost, kritičko vrednovanje informacija, kako zaštititi računalo i obitelj, sprečavanje elektroničkog nasilja.

Djeci, roditeljima i učiteljima dostupni su multimedijski obrazovni sadržaji, udžbenici, virtualne učionice, priručnici za roditelje i priručnici za učitelje, sve s ciljem unapređenja digitalnih kompetencija djece, poticanja djece da preuzmu odgovornost za vlastitu sigurnost s naglaskom na osnaživanju i isticanju odgovornoga ponašanja i digitalnoga građanstva. Pripremljeni sadržaji pružaju djeci prigodu da uče iz tekstova, slika, zvukova, videa, animacija, radnih listova, interakcija, dramskih simulacija kako bi što učinkovitije prihvaćali i razumijevali sadržaje koji su potpuno prilagođeni njihovu uzrastu.

Sadržaj za sve uzraste

Multimedijski digitalni sadržaji pružaju učenicima mogućnost samostalnoga, individualiziranog učenja, učenja kroz igru, kao i učenje putem rješavanja problema kroz koje na pristupačan i zanimljiv način istražuju, usvajaju i ponavljaju. Za najmlađe su napravljene animirane priče koje probleme sigurnosti na internetu prikazuju na njima prilagođen, dinamičan način kako bi ih lakše razumjeli. Za starije učenike pripremljeni su videozapisi koji omogućavaju učenicima poistovjećivanje s njihovim vršnjacima u stvarnim životnim situacijama kroz koje promišljanjem i učenjem na tuđim pogreškama usvajaju nova znanja i vještine. Originalne online igre napravljene su za sve uzraste učenika kako bi kroz razne problemske situacije mogli vježbati i razvijati svoje motoričke sposobnosti te usvajati primjerene obrasce ponašanja za odgovorno i sigurno korištenje interneta, računala i mobilnih tehnologija. Dakle, sve vam je na dohvat klika, a na vama je odgovornost hoćete li ih iskoristiti i napraviti korak prema digitalno pismenim generacijama koje znaju primjereno, odgovorno i sigurno koristiti internet.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.

Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima