Nuštranin Mirko Adžaga i prijatelji, posjeduju bogatu zbirku starih prstenova, a u Slavoniji su otkrili više od stotinjak rimskih objekata i srednjovjekovnih sela
On je slavonski Indiana Jones: Fali mu još templarski prsten...
Eno ih! Kud god prođu, za njima iskače prstenje! Ovim riječima župnik u Nuštru šaljivo komentira sumještanina Mirka Adžagu (44) svaki put kad ga vidi “naoružanog” detektorom metala i u društvu trojice članova nuštarske udruge ljubitelja i sakupljača starina Banovac - Domagoja Jovanića, Steve Gaunta i Vinka Adžage.
Ovi arheološki zanesenjaci su prije nekoliko dana u mjesnom Domu kulture izložili javnosti na uvid najveću privatnu zbirku srednjovjekovnog prstenja.
Štoviše, nijedan hrvatski muzej ne može se pohvaliti da u svojem fundusu ima toliko veliku zbirku prstenja iz razdoblja od 13. do 15. stoljeća.
- Hrpa tog prstenja koje smo pronašli uništeno je oranjem od pluga, a našu izložbu pronađenih eksponata u Vinkovcima nazvali su ‘Spašena baština’. Može se slobodno reći da smo pronađeno prstenje nalazili u posljednji trenutak jer bi godinu kasnije već bilo polomljeno. Hvala Bogu što su u Vinkovcima u Gradskome muzeju ljudi normalni i što su njihovi konzervatori prepoznali naš rad i u nama vide suradnike - priča Mirko.
Za njega je sve što pronađe u zemlji neprocjenjivo jer nikad, tvrdi, nije ni pomislio financijski se okoristiti time.
- Najvažnije je i to treba istaknuti: ako bi se ovo prstenje prodalo, drugo ne bi izraslo iz zemlje.
Sve ovo prstenje je raritetno. Kontaktirao sam stručnjake iz Zagreba i Zadra te su mi potvrdili da je ovo definitivno najveća zbirka srednjovjekovnog prstenja u Hrvatskoj, pa i šire. Samo je pitanje vremena kad ćemo sva naša otkrića i ukoričiti. Natjecat ćemo se kod fondova da dobijemo novac. Naime, svaki prsten smo ‘odradili’ i pečatom i fotografijom. Ovo nisu rimski novčići, koji se mogu naći u Njemačkoj, Austriji i Rumunjskoj. Ovo je hrvatska povijest prije dolaska Turaka na ovo područje - govori Mirko.
O arheologiji sanja od 10. godine, kad je na nekoj njivi našao brončano koplje, koje i danas čuva izloženo u Gradskome muzeju u Vinkovcima na izložbi “Spašena baština”. Krajnji cilj njega i njegovih prijatelja iz udruge Banovac je sve što su otkrili izložiti u obnovljenom dvorcu Khuen-Héderváryja u Nuštru.
Mirko Adžaga je s kolegama iz udruge Banovac pronašao i stotinjak srednjovjekovnih sela i rimskih objekata koji postoje zapisani samo u nekim dokumentima, a danas su na tim lokalitetima njive, poput Miholjanaca, Deškovaca, Vojvoda, Gata, Jordana, Torde... Pored prstenja i nakita, Mirko je kolekcionar i starog oružja, namještaja... A želja mu je da svoju kolekciju upotpuni prstenom kakav su imali templari dok su kroz Slavoniju putovali prema Jeruzalemu.
Templari u Hrvatskoj su se nazivali božjaci
VRANA - Oko 1169. im je sjedište bilo u Vrani gdje su od pape dobili samostan sv. Grgura.
JAKA MREŽA - U Senju, Zagrebu, Božjakovini, Našicama... imali su svoje kuće podružnice.
SAGRADILI DUBICU - Kao templarski posjed spominje je povelja izdana 1240. Uredili su je po svojim zakonima.
SKRIVENO BLAGO - Legenda kaže da su se našički templari skrivali u Starom gradu na obroncima Papuka.