Švicarac je danas oslabio za 8 lipa, na 7,08 kuna. No u udruzi Franak ne vide konačno rješenje. Prijedlog Rohatinskog, kažu, uopće ne pomaže dužnicima
Postigli su dogovor: Banke će smanjiti kamatu na švicarce!
Predsjednici i članovi uprava banaka sastali su se u četvrtak u Ministarstvu financija, a pridružio im se i guverner HNB-a dr. Željko Rohatinski, doznaje Jutarnji list. Dogovorili su pet koraka za plan spašavanja dužnika koji imaju kredit u Švicarcima.
U prvom koraku banke smanjuju kamate na kredite u švicarskim francima, to vrlo brzo. Drugi korak je uvođenje bankama poreza na aktivu na kredite u švicarskim francima. Koliki će taj porez biti nije utvrđeno. U trećem koraku donijeli bi se kriteriji za pomoć ugroženim dužnicima, odnosno onima koji su digli najviše sto tisuća eura kredita, na rok od najmanje 20 godina, koji su tim novcem kupili prvu nekretninu i koji svoj kvadrat nisu platili više od 1900 ili možda 2000 eura.
Četvrti korak je da se svima koji ne ispunjavaju socijalne kriterije također omogući olakšanje u otplati. No, njima će se sva razlika u tečaju knjižiti kao dug koji će s kamatama otplatiti na kraju. Peta i konačna točka jest da će svi ti modeli biti unijeti u novi zakon koji bi jednako vrijedio za valutne klauzule u švicarskim francima kao i za one u drugoj valuti.
Žrtve franka se spremaju za prosvjede
Guverner Rohatinski otvoreno je stao na stranu banaka. Njegov prijedlog jednako je loš kao i prijedlog bankara, a Vladin je možda najmanje loš, kaže Tomislav Prpić iz udruge Franak, koja okuplja dužnike u švicarcima. Iako je franak danas neznatno pao, sa 7,16 na 7,08 kuna, financijsko tržište toliko je turbulentno da se ne zna što slijedi. A konačni sastanak Vlade i banaka očekuje se tek idući tjedan.
Najbolje bi bilo, smatraju u udruzi Franak, da se smanje kamatne stope, privremeno obustave ovrhe i pljenidbe plaća, jer sve više građana ne može više otplaćivati kredite vezane uz švicarske franke. Traže i ukidanje valutne klauzule te konvertiranje kredita u kune. Na Facebookovim stranicama udruge mnogi pozivaju na prosvjede jer im je “voda došla do grla”. No čelništvo udruge smiruje tenzije i kaže da neće stati iza tih prosvjeda.
Guste Santini, ekonomski analitičar, smatra da je guverner Rohatinski pokazao i više nego dobru volju kako bi se taj problem napokon riješio.
- Rohatinski je pokazao veliku socijalnu osjetljivost. HNB nesrazmjerno sudjeluje kako bi ta priča konačno završila - kaže Santini. Istodobno upozorava da će problem franka biti "lahor naspram oluje" koja bi nas mogla zadesiti ako se ne pokrene domaće gospodarstvo. Guverner se založio da se franak dužnicima zamrzne na 6 kuna te da se razlika tečaja preseli i odgodi za naplatu kasnije, i sve to kao nerizični plasman.