Obavijesti

News

Komentari 2

Ogulin, zavičaj bajki: 'Priče iz davnina' su kod nas stvarnost

Ogulin, zavičaj bajki: 'Priče iz davnina' su kod nas stvarnost
1

Centar je jedinstven u interpretaciji nematerijalne baštine, prije svega bajke, ali i stvaralaštva i bajkopisaca, pogotovu Ivane Brlić Mažuranić, postavljen po principima znanja upotrebom novih tehnologija

Svi bismo se trebali ponekad vratiti u djetinjstvo, povremeno okusiti tu bezbrižnost i radoznalost, a upravo u našoj kući to uspijemo postići i kod odraslih posjetitelja koji se ovdje opuste te na trenutak zaborave na životne obaveze, radno vrijeme, račune..., priča nam pripovjedačica Sanja iz Ivanine kuće bajki u Ogulinu.

bajke

Upravo je ogulinski bajkoviti krajolik inspirirao najznačajniju svjetsku spisateljicu za djecu, Ivanu Brlić Mažuranić, tijekom pisanja knjige “Priče iz davnine”, zbog čega je Ogulin prozvan “zavičajem bajki”. Centar inspiriran djelom “Priče iz davnine” otvoren je prije četiri godine u obnovljenoj kućici unutar starog Frankopanskog kaštela.

Bajke i tehnologija

- Centar je jedinstven u interpretaciji nematerijalne baštine, prije svega bajke, ali i stvaralaštva i bajkopisaca, pogotovu Ivane Brlić Mažuranić, postavljen po principima znanja upotrebom novih tehnologija - govori ravnateljica Ankica Puškarić, inače začetnica ideje projekta kuće bajke.

Već na ulazu u Centar posjetitelje u svijet bajki uvode Ivana Brlić Mažuranić, Malik Tintilinić, Palunkova žena i baka iz Šume Striborove.

Stručne voditeljice posjetitelje vode uz kostimirano pripovjedno vođenje kroz stalni postav izložbe koju je moguće pogledati i na engleskom jeziku. Putovanje kroz izložbu započinje u “Čarobnoj šumi”, mjestu gdje stabla govore priče iz spisateljičina života i prepričavaju njezine bajke. Razgledavanje se nastavlja prolaskom kroz “Začarane hodnike” u kojima se nalaze interaktivni ekrani na kojima se doznaje sve o spisateljici i njezinim djelima, kao i o ostalim poznatim bajkama i bajkopiscima, detaljima iz bajki, a na njima se može i provjeriti znanje kroz interaktivne edukativne igre. U hodnicima se mogu slagati puzzle na zidu, gledati kroz špijunke...

- Djeca se, ali i odrasli, tijekom obilaska jako brzo sažive i ovdje se osjećaju kao u bajci. Na kraju obilaska djeca iznenađeno pitaju zar je već gotovo, a mene zovu teta Ivana – rekla je Sanja Kolić, pripovjedačica Ivanine kuće bajke, dodajući da se svi rado vraćaju jer su u kući doživjeli posebno iskustvo.

'Igre, puzzle, učenje...' 

- Nakon zajedničkog obilaska djeca jedva čekaju da kuću istraže sami, svaki djelić izložbe je iskorišten. Istražuju, rade u parovima ili grupama, vole proći tajanstvenim hodnikom u kojemu slušaju sadržaje, sve u svemu - sjajno se zabavljaju, kaže nam za kraj.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2
Zbog radija je na Trg došlo 120 tisuća ljudi: 'Da sam poslušao Tuđmana, Zagreb bi bio u krvi'
KULTNI PROSVJED ZA RADIO 101

Zbog radija je na Trg došlo 120 tisuća ljudi: 'Da sam poslušao Tuđmana, Zagreb bi bio u krvi'

Na poziv HHO-a upućenim kroz radijski eter, 120.000 građana sa svijećama u rukama okupilo se na Trgu bana Jelačića za opstanak Stojedinice
Pravni eksperti: 'Naravno da je objava poruka javni interes! Pa, ne radi se ovdje o Burkini Faso'
BURA ZBOG BEROŠA I PETRAČA

Pravni eksperti: 'Naravno da je objava poruka javni interes! Pa, ne radi se ovdje o Burkini Faso'

Turudić istražuje tko medijima daje detalje o najodvratnijoj aferi u zdravstvu. Pravni stručnjaci su složni: Objava tih poruka je u javnom interesu