OECD sada procjenjuje da bi minimalni porez državama širom svijeta trebao donijeti 220 milijardi dolara prihoda, ili devet posto od globalnog poreza na dobit kompanija s prethodnih 150 milijardi dolara procjene
OECD podigao procjenu prihoda od međunarodnog poreza
Nova međunarodna pravila o korporativnom porezu mogla bi državama pribaviti oko 250 milijardi dolara dodatnih prihoda, objavila je u srijedu Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), podigavši dosadašnju procjenu.
Gotovo 140 zemalja priprema se iduće godine provesti u djelo dogovor iz 2021. o oporezivanju multinacionalnih kompanija koji uzima u obzir pojavu digitalnih divova kao što su Apple i Amazon.
Cilj je doskočiti njihovoj prijavi dobiti u zemljama s niskim porezima.
Prvi stup porezne reforme predviđa preraspodjelu prava na oporezivanje 25 posto dobiti zemljama u kojima prodaju svoje proizvode i usluge. bez obzira gdje se fizički nalazile.
Drugi stup temelji se na utvrđivanju minimalne globalne stope poreza na dobit od 15 posto, što bi vladama omogućilo da im naplaćuju porez čak i ako su već platile niže poreze u drugim državama.
OECD sada procjenjuje da bi minimalni porez državama širom svijeta trebao donijeti 220 milijardi dolara prihoda, ili devet posto od globalnog poreza na dobit kompanija. Prethodno su prihod bili procijenili na 150 milijardi dolara.
Preraspodjela prava oporezivanja u okviru prvog stupa reforme trebala bi po novim procjenama 'pokriti' 200 milijardi dolara dobiti multinacionalnih kompanija, gotovo dvostruko više no što se do sada očekivalo.
Povećani procijenjeni iznosi dodatnih prihoda uglavnom proizlaze iz činjenice da je dobit multinacionalnih kompanija danas veća no što je bila prije nekoliko godina, s tim da polovinu čine velike digitalne grupe, objavio je OECD.
Zbog većeg iznosa dobiti prvi stup porezne reforme generirat će i veće porezne prihode, u rasponu od 13 do 36 milijardi dolara, procjenjuje OECD.
Zemlje u razvoju kritizirale su reformu, strahujući od manjih poreznih prihoda, ali ažurirana analiza pokazuje da bi zemlje s niskim i srednjim dohotkom trebale najviše profitirati promatrano kroz udio u aktualnim poreznim prihodima, tvrdi OECD.