Osuditi u istome danu zločinca i onoga koji je na zločinca upozorio znači izvrnuti sve vrijednosti, pobrkati krvnika s onima koji su se protiv njih borili, rekao je Bernard-Henri Levy
Odvjetnik: Tražimo od Haaga da smjesta oslobodi Hartmann
Odvjetnik Florence Hartmann, bivše glasnogovornice Haškog tribunala, pozvao je u petak da ona odmah bude puštena na slobodu, a francuski filozof Bernard-Henry Levy nazvao je njezino uhićenje u Den Haagu izvrtanjem svih vrijednosti.
Hartmann, koja je u četvrtak došla na Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) kako bi čula izricanje presude Radovanu Karadžiću, privedena je pošto ju je ICTY ranije optužio za nepoštivanje suda jer je u svojoj knjizi "Mir i kazna" objavila tajne podatke iz procesa Slobodanu Miloševiću.
Bivša novinarka Le Mondea i glasnogovornica bivše haške tužiteljice Carle Del Ponte, Hartmann je osuđena 2009. prvostupanjski, a 2011. pravomoćno za nepoštivanje suda. Kaznu od 7000 eura odbila je platiti. ICTY je potom novčanu kaznu zamijenio zatvorskom u trajanju od sedam dana, ali je francuske vlasti nisu htjele predati ICTY-ju.
- Tražimo odgovorne da odmah prekinu taj pritvor - rekao je odvjetnik William Bourdon i uhićenje nazvao "arhaičnim" potezom kojemu "nema mjesta u pravosuđu koje bi trebalo poštovati najbolje međunarodne standarde".
Uhićenje je Bourdon nazvao "obračunom koji je tim paradoksalniji jer baca nepotrebnu ljagu na ugled ICTY-a u trenutku kada taj sud izriče povijesnu presudu".
Francuski filozof Bernard-Henri Levy nazvao je uhićenje "apsurdnim, skandaloznim i bez ozbiljne pravne osnove".
- Osuditi u istome danu zločinca i onoga koji je na zločinca upozorio (...) to znači izvrnuti sve vrijednosti, pobrkati krvnika s onima koji su se protiv njih borili - poručio je Levy.
Radovan Karadžić osuđen je u četvrtak na 40 godina zatvora za genocid u Srebrenici i druge ratne zločine u Bosni i Hercegovini.
Uhićenje Florence Hartmann skandaliziralo je novinarske organizacije, a među njima i Hrvatsko novinarsko društvo (HND) koje je zatražilo da odmah bude puštena na slobodu.
Hartmann je u knjizi "Mir i kazna", objavljenoj 2006. godine - nakon što je prestala raditi kao glasnogovornica haške tužiteljice Carle Del Ponte - između ostaloga pisala i "o tome kako je Haški tribunal pristao na zahtjev Srbije da se na suđenju Slobodanu Miloševiću cenzuriraju dijelovi iz dokumenata koji pokazuju vezu Miloševićevog režima i srebreničkog masakra", piše HND i upozorava "One koji razotkrivaju važne činjenice ne bi se smjelo kažnjavati i stoga HND podržava borbu Florence Hartmann protiv cenzure".
Bivša haška tužiteljica Carla Del Ponte osudila je uhićenje kao "neprihvatljivo".