U Europskoj uniji, žene su u prosijeku plaćene 16 posto manje nego muškarci. To znači da u usporedbi s plaćama svojih muških kolega, žene rade dva mjeseca godišnje besplatno
Od 4. studenog pa do kraja godine, žene rade besplatno
Dan nejednakih plaća (Unequal Pay Day), simbolični je dan kada se za žene u Europskoj Uniji obilježava dan od kojeg do kraja godine rade besplatno.
Žene u Europskoj uniji još uvijek zarađuju 16 posto manje od muškaraca. Ove se godine ipak se radi o malom poboljšanju s obzirom da je prošle godine razlika u plaći bila 16,2 posto.
Ususret datumu obilježavanja nejednakih plaća, europski komisionari Franz Timmermans, Marianne Thyssen i Věra Jourová dali su zajednički izjavu:
Prošlo je 60 godina od kako je načelo jednake plaće upisano u Europske ugovore, a žene diljem Europe još uvijek ne vide zakone koji odgovaraju stvarnosti u njihovom svakodnevnom životu. Europske žene još uvijek rade dva mjeseca besplatno u usporedbi s muškim kolegama, a napredak je prespor.
Iako smo u posljednjih pet godina napravili određene korake u pravom smjeru, treba učiniti više i brže. Naši građani očekuju da ćemo učiniti bolje.
Devet od deset Europljana - žena i muškaraca - smatra da je neprihvatljivo da su žene za isti posao plaćene manje od muškaraca.
Znanje je moć, i samim tim, što više možemo poboljšati transparentnost oko osnovnih uzroka razlike u plaćama, to ćemo bolje moći nositi se s tim. Transparentnost plaća jako je važna. Možemo i moramo otkriti slučajeve diskriminacije plaća, a zaposlenici i kupci mogu izvući vlastite zaključke i poduzeti korake.
Zapravo, 64% Europljana izjasnilo se da se zalaže za objavu prosječnih plaća prema vrsti posla i spolu u njihovoj tvrtki.
Transparentnost plaćanja, u kombinaciji s drugim rješenjima, kao što je ravnopravna raspodjela briga i odgovornosti između žena i muškaraca - omogućena novom EU direktivom o roditeljskom i dopustu njegovatelja - pomoglo bi nam da se uhvatimo u koštac sa uzrocima razlike u plaćama među spolovima.
Stoga pozdravljamo najavu novoizabrane predsjednice von der Leyen za podnošenje mjera za uvođenje obvezujuće transparentnosti plaća u prvih 100 dana novog mandata.
Moramo se nastaviti boriti protiv razlike u plaćama među spolovima, za učinkovitiju radnu snagu i pravednije društvo. - poručili su u izjavi.
Na razini EU poduzete su različite inicijative
Čimbenici koji stoje iza razlike u plaćama su višestruki: žene češće rade sa skraćenim radnim vremenom, suočavaju se sa staklenim plafonom poduzeća, rade u niže plaćenim sektorima ili često moraju preuzeti glavnu odgovornost za brigu o svojim obiteljima.
Jedan od načina rješavanja ovih faktora je poboljšati ravnotežu radnog i privatnog života radnika koji rade i njegovatelji. Komisija je u tu svrhu predložila prijedlog u travnju 2017., koji su Europski parlament i Vijeće usvojili u siječnju 2019. godine.
Razlike u plaćama ovise i o rodnim stereotipima i diskriminaciji. Relativna težina ovih uzroka ne može se znati bez veće transparentnosti plaća.
Na razini EU poduzete su različite inicijative tijekom posljednjih 5 godina Junckerove komisije.
Komisija je 2014. godine usvojila preporuku o jačanju načela jednake plaće muškaraca i žena kroz promicanje konkretnih mjera transparentnosti plaća, uključujući pravo na informiranje, reviziju plaćanja i izvještavanje o plaćanju uključivanje pitanja jednakih plaća u kolektivno pregovaranje.
Izvješće o provedbi preporuke za 2017. utvrdilo je nedovoljnu provedbu i učinkovitost mjera.
U studenom 2017. Komisija je pokrenula Akcijski plan EU-a za rješavanje razlike u plaći spolova. Akcijski plan uključuje holistički pristup i rješava sve različite uzroke razlike u plaćama među spolovima, uključujući unapređenje transparentnosti plaća.
Do sada je dodijeljeno 14,2 milijuna eura za projekte borbe protiv stereotipa, o profesionalnom usmjeravanju i izboru karijere, o ženama u odlučivanju i ravnoteži između radnog i privatnog života, o zatvaranju rodnih praznina tijekom života i o tome kako riješiti jaz u zaposlenosti, plaćama i mirovinama.
U 2018. godini Komisija je pokrenula ocjenu mjera jednakih plaća i trenutno privodi kraju evaluaciju.
Zaključci Vijeća EPSCO-a iz lipnja 2019. godine pozivaju Europsku komisiju da aktivno prati trenutnu evaluaciju.
Od siječnja do travnja 2019. Europska komisija provela je javno savjetovanje radi prikupljanja doprinosa širokog kruga dionika o funkcioniranju i primjeni EU zakona o jednakim plaćama.
Europska komisija sada radi na ocjeni načela „jednake plaće“, istaknutog kao jednog od rezultata u Akcijskom planu.