Temperature ovogodišnjeg lipnja bile su u prosjeku, a prema klimatološkoj analizi DHMZ-a, to nije zabilježeno u posljednjih 10, a možda i više godina
Od 1996. samo su dva lipnja bila hladnija od ovogodišnjeg!
Lipanj ove godine bio drugačiji od prošlih godina, kada je prvi mjesec klimatološkog ljeta bio topao ili ekstremno topao u odnosu na višegodišnji prosjek.
Temperature ovogodišnjeg lipnja bile su u prosjeku, a prema klimatološkoj analizi DHMZ-a, to nije zabilježeno u posljednjih 10, a možda i više godina, prenosi Istramet.hr.
Slična analiza može se vidjeti i na Meteoadriaticu, nakon čega se zaključuje da su samo dva lipnja oo 1996. godine bila hladnija od ovogodišnjeg, točnije onaj 2004. i 2013. godine.
Odstupanje temperature
Prema DHMZ-u, odstupanja srednje temperature zraka u lipnju 2020. u odnosu na normalu 1981. – 2010. nalaze se u rasponu od -0,8 °C (Komiža) do 0,9 °C (Parg). Na postajama istočne, središnje i gorske Hrvatske, u Istri, na Kvarneru i dijelu postaja sjeverne Dalmacije temperatura zraka je bila prosječna ili neznatno viša od prosjeka normale 1981. – 2010.
Izuzetak je u ovim regijama postaja Rijeka na kojoj je temperatura bila neznatno niža od prosjeka. Na pojedinim postajama sjeverne Dalmacije, kao i na svim postajama srednje i južne Dalmacije temperatura zraka bila je neznatno niža od prosjeka.
Prema raspodjeli percentila, temperaturne prilike u Hrvatskoj za lipanj 2020. godine opisane su kategorijom normalno.
Odstupanje oborina
Odstupanja količine oborine u lipnju 2020. godine u odnosu na normalu 1981. – 2010. nalaze se u rasponu od 45 % višegodišnjeg prosjeka na postaji Split – Marjan gdje je palo 21,7 mm oborine, do 212 % u Zadru gdje je palo 103,4 mm oborine.
Analiza odstupanja količina oborine za lipanj 2020. izraženih u postotcima (%) višegodišnjeg prosjeka pokazuje da su količine oborine bile iznad prosjeka na postajama Gradište, Varaždin, Puntijarka, Zagreb – Maksimir, Parg, Pazin, Rijeka, Senj, Rab, Zadar i Knin dok su na svim ostalima bile ispod višegodišnjeg prosjeka.
Oborinske prilike u Hrvatskoj u lipnju 2020. godine izražene percentilima bile su normalne na većem dijelu teritorija. Detaljnije su opisane sljedećim kategorijama: sušno (okolica Slavonskog Broda, Bjelovar, okolica Siska, Karlovca i Zavižana), kišno (Gradište, sjeverozapad središnje Hrvatske, veći dio Istre, dijelovi Kvarnera i Gorskog Kotara, šire zadarsko područje), vrlo kišno (Varaždin, okolica Parga i Pazina, Zadar), ekstremno kišno (Pazin) i normalno (ostatak teritorija).