"To što je rekao da bi volio da Domovinski pokret bude u koaliciji s HDZ-om, više je rečenična konstrukcija, nego neka ljubav", tumačio je Plenković riječi svog ministra obrane koji je zamrznuo status studenta.
Ako 'obrazovanje nije bitno u Vladi', zašto se HDZ-ovci toliko trude dokopati se neke diplome
Andrej Plenković godinama nije želio izbaciti Marija Banožića iz Vlade, zbog čega je sada već bivši ministar obrane morao povući zahtjev za izbor u zvanje izvanrednog profesora. "Odustati od akademske karijere neću, već ću ovaj njezin djelić ostaviti po strani dok obnašam dužnost ministra", poručio je Banožić prije nekoliko mjeseci.
A sada, Plenković je Banožićeva nasljednika Ivana Anušića doveo u situaciju da mora zamrznuti svoj studentski status na Kineziološkom fakultetu, nakon što se po ulasku u Vladu otkrilo da je još uvijek u statusu studenta na diplomskom studiju.
Plenković je tako svog novoimenovanog ministra zakinuo za vrlo važan aspekt osobnog i intelektualnog razvoja, onemogućio ga da završi fakultet, doslovno ga zamrznuo u statusu studenta.
I onda još javno poručio kako "stupanj obrazovanja nije važan za ministarsku poziciju, već je politika ogledalo društva".
Ako je tako, onda se Anušić badave trudi.
Pritisak na profesore
Pomalo bizarno, Anušić je svoje studiranje prekinuo uz obrazloženje kako je uvidio da će njegova ministarska funkcija "potencijalno stvarati pritisak profesorima fakulteta na kojem studira". Zašto?
Zar bi profesori bili prisiljeni puštati ministra na ispitu? Ili bi ih se možda optuživalo da ministra ruše na ispitu jer ne vole HDZ? Kakvo to mišljenje Anušić ima o svojim profesorima? Ili zna nešto što javnost ne zna?
Zašto bi profesori bili pod pritiskom zbog Anušićeve ministarske pozicije, a ne zbog njegove pozicije potpredsjednika HDZ-a, saborskog zastupnika, župana ili možda čak i branitelja? Anušić je potpredsjednik stranke postao 2020. godine, preddiplomski studij završio je 2021. godine.
Usput, sjetimo se da je Anušić vodio izbornu kampanju Kolinde Grabar Kitarović koja je nakon dolaska na Pantovčak upisala doktorski studij na Fakultetu političkih znanosti, pohađala nastavu i polagala ispite. Misli li Anušić da su profesori bili pod pritiskom zbog Kolindine funkcije?
Dvaput ga branio
Uglavnom, Anušić, dugogodišnji student, morao je sada prekinuti svoj studij i tko zna kad će ga završiti, a sve to može zahvaliti premijeru Plenkoviću.
Koji ga je u samo jednom danu morao dvaput javno braniti.
Prvi puta za njegovo nedovršeno studiranje, a drugi puta zbog Anušićeve izjave da bi "volio da je Domovinski pokret s njima u koaliciji". Što je Plenković jučer odbacio tvrdnjom kako "to što je on rekao da bi volio, više je rečenična konstrukcija, nego neka ljubav".
Kakva bi rečenična konstrukcija bila da je Anušić doista želio izjaviti ljubav Domovinskom pokretu?
Reći da bi volio biti u koaliciji s Domovinskim pokretom očito ne znači da bi on to zaista volio.
Što znači "volio"?
Možda je Plenković ovime otišao predaleko u dokazivanju kako "stupanj obrazovanja nije presudan za ministarsku funkciju". Sad Anušiću nećemo vjerovati na riječ čak ni kad koristi tako jednostavne riječi kao "volio" i jednostavne rečenične konstrukcije kao "volio bih da je Domovinski pokret s nama u koaliciji".
Pa zato ima premijera Plenkovića da tumači što je koji ministar htio reći.
I tako, obrazovanje nije važno za ministarsku poziciju, što je loša vijest za sve one doktore znanosti u Vladi, ali i za Banožića koji se trudio graditi akademsku karijeru, a na koncu je ostao upamćen kao najgori ministar obrane ikad.
Milost premijera
Nije bitno obrazovanje, već milost premijera. Ili stranačka iskaznica, kako su to brojni hrvatski građani već osjetili na svojoj koži. Nekad i braniteljski status, što se Anušiću uzima kao glavni argument u preuzimanju funkcije ministra obrane.
Zanimljivo, ako je politika preslika društva, kako to Plenković kaže, onda ne treba zanemariti činjenicu da se ulazak nesvršenog studenta Anušića u Vladu i tumačenje premijera kako obrazovanje nije bitno za ministarsku poziciju, poklapaju s najnovijim istraživanjima na tržištu rada gdje se najviše traže poslovi s nižom stručnom spremom.
Društvo je tako postalo preslika Vlade.
Samo onda ne znamo zašto se brojni HDZ-ovi političari tako grčevito trude dokopati se neke akademske diplome. Možda zašto što znaju da obrazovanje nije važno, nego je važna samo diploma?