Kćeri umirućeg štićenika doma ljetos su unajmile dizalicu da se kroz prozor oprost s ocem. Njihova pritužba je urodila plodom. Bolnice i starački domovi odnedavno omogućuju oproštajni posjet umirućima, ali koji nisu zaraženi...
Oboljeli od korone umiru sami, bez oproštaja s najmilijima...
Obitelj umirućega korisnika doma za starije ljetos je unajmila građevinsku dizalicu kako bi se kroz prozor zgrade mogla oprostiti s njim jer se u posjet nije moglo, otkrila je pučka pravobraniteljica Lora Vidović.
Kćeri preminulog o tom, za njih emocionalno vrlo teškom trenutku, ne mogu pričati, no njihova je pritužba pravobraniteljici urodila plodom - u zadnjih pet dana na snazi je epidemiološka mjera koja obiteljima omogućava da se barem oproste s umirućim korisnicima u domovima za starije, pod uvjetom da nitko nije zaražen koronom i da ne postoji sumnja u zarazu.
POGLEDAJTE VIDEO: Počinje cijepljenje na korona virus i u Americi
Pokretanje videa...
- Situacija u kojoj su sestre unajmile dizalicu kako bi barem preko prozora vidjele umirućeg oca pokazuje snagu duha da za naše voljene učinimo sve što je moguće, ali istovremeno i krutost sustava, koji, nažalost, često ne uzima u obzir sve posljedice koje različite odluke mogu imati na građane. Za ovaj slučaj znamo jer smo dobili pritužbu, a pitanje je koliko ih je još bilo, a da obitelj nije uspjela vidjeti svoje roditelje, bake, djedove - posljednji put. Jasno je da su različita ograničenja prava i sloboda potrebna kako bi se zaštitilo zdravlje, ali ona moraju biti donesena samo u nužnoj mjeri - kaže Lora Vidović. Pročelnica Zavoda za psihijatriju u klinici Vrapče, doc. prim. dr. sc. Tihana Jendričko, ističe da je mogućnost rastanka i oproštaja s umirućim iznimno važna u procesu žalovanja.
- Jako je teško ne moći se oprostiti i kasnije se nositi s propuštenim. Integracija gubitka može se poslije psihoterapijski odraditi tako što se pronalaze načini naknadnog oproštaja - kaže psihoterapeutkinja. Desetak bolnica, među njima i veliki KBC-ovi, odgovorili su nam kako omogućuju posjet umirućim, odnosno životno ugroženim pacijentima, osim u slučaju zaraženih koronom. U posjet može po jedan član uže obitelji, uz prethodni dogovor s bolnicom, i u zaštitnoj opremi. U KBC-u Osijek i bjelovarskoj bolnici, primjerice, napominju da su posjeti dozvoljeni i kad je prisutnost posjetitelja ključna za dobrobit pacijenta, o čemu odlučuje liječnik. U pakračkoj bolnici ističu da se s Covid pacijentima može uspostaviti videopoziv. Bolnica Vrapče pokrenula je i program za sindrom izgaranja kod zdravstvenih djelatnika u cijeloj Hrvatskoj, kojima treba podrška i pomoć za rad u novonastalim uvjetima, kaže dr. Jendričko.