Darka Zadru (53) pustili su prošle godine iz psihijatrijske bolnice, a potom i iz zatvora, iako nije odslužio ni pola kazne od četiri godine za nasilje u obitelji...
Obitelj u strahu: Odvjetnik iza rešetaka jer je pratio suprugu
Molili smo ga da nas pusti na miru. On jednostavno ne želi slušati, ne želi prihvatiti istinu, uznemireno je govorila Branka, bivša supruga odvjetnika Darka Zadre, koji je ponovno završio iza rešetaka jer je uznemiravao obitelj.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
- Svaki put kad ga puste, isto. Šalje nam SMS-ove, uglavnom ljubavnog sadržaja, zove nas, dolazi nam na vrata, na mjesta za koja zna da dolazimo i govori da se želi pomiriti s nama, da ne možemo živjeti bez njega i slično. On ne želi shvatiti da nakon svega što smo prošli i što nam je učinio ne želimo imati veze s njim te samo želimo da nas pusti na miru - rekla nam je Branka, koja je u strahu za svoj i za život svoje djece. I prije ga je prijavljivala policiji te je zbog nasilja u obitelji pravomoćno osuđen na četiri godine zatvora. Od toga je većinu proveo u psihijatrijskim ustanovama, a osim zbog obiteljskog nasilja, sudili su mu i zbog ubojstva.
Nakon posljednje prijave nekoć uglednog odvjetnika policija je rijavila Općinskom državnom odvjetništvu za nametljivo ponašanje. Sutkinja istražnog suda u Zagrebu odredila mu je mjesec dana istražnog zatvora kako ne bi ponovio nedjelo i utjecao na svjedoke. Zadru, koji je u rujnu 2011. u Zagrebu u stanju kokainske psihoze u sportskoj kladionici iz čista mira ubio Jakšu Denicha, lani u svibnju su pustili iz psihijatrijske bolnice. Sud je, naime, utvrdio da Zadro zbog neubrojivosti nije bio sposoban shvatiti značenje svojih postupaka niti vladati svojom voljom. Stoga mu je, kao i svim osobama koje su u vrijeme počinjenja zločina bile neubrojive, jedino mogao odrediti boravak u psihijatrijskoj ustanovi, a ta se odluka, prema zakonu, preispituje svakih šest mjeseci. Za nadležne institucije je Zadro od svibnja bio psihički ubrojiva osoba. No u drugom postupku bio je osuđen na četiri godine zatvora zbog nasilja u obitelji. Ako se računa devet mjeseci pritvora i sedam mjeseci otkad je pušten iz bolnice pa sve do izlaska iz zatvora - to je ukupno 16 mjeseci.
Odluka suca iz Bjelovara šokirala je pravosuđe
Zakonom je određeno da se prije nego što se odsluži pola kazne ne može tražiti puštanje, pa je odluka suca izvršenja kazne Županijskog suda u Bjelovaru izazvala pravu buru u pravosudnim krugovima.
Zadro je najprije proveo 2,5 godina u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče, a kako je tamo bio strah i trepet za osoblje, prebacili su ga na Odjel forenzičke psihijatrije u Psihijatrijskoj bolnici Popovača. Liječenje mu je završilo u svibnju prošle godine i 9. svibnja je nakon Popovače završio u zatvoru u Remetincu. Od tamo su ga prebacili u zatvor u Glini te na kraju u bjelovarski zatvor.
'Puštanje je veliki propust'
Budući da je osuđen na četiri godine zatvora, neovisno o psihijatrijskom liječenju zbog neubrojivosti, očekivalo se da će u bjelovarskom zatvoru provesti više od tri godine, no na čuđenje i šok svih, on je u zatvoru proveo samo sedam mjeseci. Oni koji su upoznati sa slučajem kažu da im nije jasno tko je mogao odrediti i potpisati otpust takvog zatvorenika prije vremena.
Upućeni smatraju da je ovdje učinjen veliki propust.
- Ne možete zbrajati kruške i jabuke. Ako je za ubojstvo bio neubrojiv, sud je utvrdio da je za drugo kazneno djelo bio ubrojiv. A zakonom je određeno da se osuđenik može, ali ne i da se mora, nakon što odsluži pola kazne, prijevremeno pustiti - kaže nam čovjek iz pravosuđa dobro upućen u slučaj.
Jer Darko Zadro (53) proglašen je iznimno opasnim za svoju okolinu. Višestruko osuđivan za različita kaznena djela bio je dugogodišnji teški ovisnik o kokainu i zlostavljač žena, pa nije čudno da mu je prva na udaru, čim se našao na slobodi, bila upravo bivša supruga koja živi u velikom strahu od njega.
Pobjegao iz Vrapča
Bojali su ga se i u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče, otkud je pobjegao 11. listopada 2014., a strah je sijao tako što je prijetio svima u bolnici. Nakon bijega Županijski sud u Zagrebu odlučio je da ga se premjesti u Popovaču. No u Popovači vrijede pravila da su svi forenzični pacijenti isti, pa je tamo morao krenuti od nule te zaraditi disciplinom i suradnjom sve svoje pogodnosti. Mobitel mu je, primjerice, bio kod osoblja i dobivao ga je samo kad je kućni red to nalagao.
Ako nakon istrage Darko Zadro bude optužen za nametljivo ponašanje i ako sud utvrdi da je kriv, prijeti mu do tri godine zatvora.