Vatru je uzrokovao tehnički problem, izvijestila je policija. Vlasnik pilane Ivan Liker kaže da je prerano za bilo kakve najave, ali je optimističan, dok zamjenik župana Petar Mamula najavljuje da će županija pomoći
Obitelj iz Mrkoplja: Gledali smo požar i plakali! Uz pilanu nas veže radni vijek i uspomene
- Gledali smo kako pilana gori, i plakali, srce nam se slamalo. To nije bilo samo naše radno mjesto, na kojem smo odradili čitav radni vijek i dočekali mirovine, to je bilo mjesto naših druženja s kolegama, mjesto na kojem smo živjeli najbolji dio svojih života, govore nam kroz suze Vera i Josip Bujan, Mrkopaljci i nekadašnji radnici na pilani koja je u nedjelju izgorjela. Njezin je zaposlenik danas i njihov sin Zoran, koji na pilani radi dvadeset i dvije godine. U nedjelju su buktinju gledali iz svog dvorišta na vrhu Mrkoplja, s kojeg pogled puca na polje podno brda Čelimbaša, u kojem je i pilana.
Pokretanje videa...
Josip je u njoj odradio pune 42 godine, Vera 34, doživjela je tamo tešku ozljedu ruke pa je išla u raniju, invalidsku mirovinu. Pričaju nam što je pilana bila 70-ih, kad su se tamo zaposlili, i kasnije. Vera je imala samo 17 kad je počela raditi.
- Radilo nas je 300 do čak 400, i radili smo po dvije smjene. Sve se to uredno plaćalo, nikad nismo bili zakinuti ni za što. Sagradili smo kuću, lijepo živjeli. Pilana je imala svoju menzu, u kojoj se i slavilo, plaćali su nam i odlazak na more, izlete u Zagreb i drugdje. Još bi za sve to i džeparac dobili, prisjeća se gospođa Vera. Zahvaljujući jednom od tih izleta je vidjela i Zagrebački velesajam prvi put u životu, dodaje.
- Jako nam je teško zbog svih koji tamo rade, zaključuju zabrinuto Bujani.
Policijska uprava primorsko-goranska izvijestila je kako je provedenim očevidom utvrđeno da je požar imao tehnički uzrok. U potpunosti je izgorio glavni pogon pilane s opremom, dok su ostali prostori u sklopu pogona opožareni.
Dio radnika je već jučer nastavio s radom, no svi radnici, njih 80, općenito čekaju daljnje novosti i informacije.
Mrkopalj je, u državnom vlasništvu, pilanu imao oduvijek, još od ranih 50-ih, a od 1993. ona je u većinskom vlasništvu Drvenjače iz Fužina, osnovane daleke 1975. Drvenjača je u potpuno privatnom vlasništvu, predsjednik uprave je Branko Liker, njegov otac Ivan Liker vodi nadzorni odbor. Riječ je o lokalnoj, goranskoj obitelji, za koju radnici imaju samo riječi hvale, pa tako i Bujani.
- Da nas nisu preuzeli 90-ih, ne znam bismo li danas muž i ja imali mirovinu, a naš sin posao!, kaže Vera Bujan. I ostali radnici napominju kako su vlasnici oduvijek socijalno osjetljivi i spremni pomoći onima kojima je pomoć trebala. Nakratko smo razgovarali s Ivanom Likerom, vlasnikom i predsjednikom nadzornog odbora fužinarske Drvenjače, u sklopu koje posluje mrkopaljska pilana.
- Prerano je za bilo kakve konkretne informacije i najave, ali mislim da će sve biti dobro, kaže za 24sata Liker. Prije točno godinu dana, 1. listopada lani, dodaje, pilana Mrkopalj je počela raditi s novom opremom. Kupljena je djelomično sredstvima EU, ali u većoj mjeri vlastitim sredstvima.
Zamjenik primorsko-goranskog župana Petar Mamula kaže kako je županija spremna pomoći.
- Postoji mogućnost da se reagira iz novčane pričuve. Ako se procjeni na razini Mrkoplja da se ide s nekim socijalnim programom, pomoć ćemo, kaže nam Mamula. Vjeruje da je tvrtka osigurana, odgovara, budući da je pogon obnavljala i s novcem EU.
Čitava Drvenjača je lani imala neto dobit od 1,9 milijuna eura, i prosječnu neto plaću od 900 eura. Zapošljavaju 178 radnika, i prošle su godine u dugotrajnu imovinu uložili 1,7, a godinu prije 2,1 milijuna eura. U 2023. su imali ukupan prihod od 24,6 milijuna eura, i izvezli su proizvoda u vrijednosti 22,7 milijuna eura.
Drvenjača d.d. iz Fužina, osnovana 1975. kao radna jedinica ondašnjeg Šumskog gospodarstva Delnice, privatizacijom je 1993. postala dioničko društvo za proizvodnju, trgovinu i usluge, te širi djelatnost ulaskom u vlasništvo pogona mrkopaljske pilane. Godišnji kapacitet prerade u Mrkoplju iznosi 30.000 kubika drvne sirovine, od koje se proizvode jelove piljenice, letve i grede, jelova piljena građa, podne i zidne obloge, elementi za palete i drvene kutije, transportne palete, srednjice za višeslojne parkete i ploče, te peleti od drva.