Jedinstveni je to obred osobite pobožnosti te izraz vjerskog i kulturnog identiteta stanovnika središnjeg dijela otoka Hvara, koji se u neprekinutom nizu odvija pet stoljeća
Običaj star preko 500 godina: Večeras se na otoku Hvaru održava procesija Za križen
U noći Velikog četvrtka, točno u 22 sata, na otoku Hvaru započet će procesija Za križen tako što će šest procesija istovremeno krenuti iz šest župnih crkava središnjeg dijela otoka, u mjestima Vrbanj, Vrboska, Jelsa, Pitve, Vrisnik i Svirče. Svaka procesija vrti se u tom velikom krugu, da bi se u 7 sati ujutro vratila u svoje polazište.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
Jedinstveni je to obred osobite pobožnosti te izraz vjerskog i kulturnog identiteta stanovnika središnjeg dijela otoka Hvara, koji se u neprekinutom nizu odvija pet stoljeća.
Ophode iz crkava predvodi križonoša koji nosi križ, težak do 18 kilograma, u znak molbe ili zahvalnosti, kao vlastiti ili obiteljski zavjet. Slijedi ga izabrana pratnja u bratimskim tunikama te mnoštvo vjernika i hodočasnika, zaustavljaju se u crkvama i kapelicama ostalih mjesta gdje ih dočekuju svećenici da bi se pred jutro vratili u svoju župsku crkvu.
Procesija je iznimna i po svom trajanju, tijekom 8 sati prođe se 25 kilometara, i po naglašenom pasionskom sadržaju, pripremaju je i provode bratovštine.
Okosnica procesije je Gospin plač, osmerački pasionski tekst iz 15. stoljeća kojeg u formi glazbenog dijaloga pjevaju izabrani pjevači, kantaduri.
Godine 2009. tradicija procesije "Za križen" upisana je na UNESCO-ov popis nematerijalne svjetske baštine, podsjetio je u četvrtak, Grad Stari Grad