Barack Obama 4. studenog 2008. bio je izabran za predsjednika SAD-a. Službena inaurguracija bila je u siječnju 2009. godine, a na njoj je bilo 1,8 milijuna ljudi
Obama je na čelu SAD-a bio prvi Afroamerikanac, a na izborima je 'uništio' Johna McCainea
Radije bih bio dobar predsjednik u jednom mandatu, nego osrednji u dva mandata, ispričao je netom prije svog drugog predsjedničkog mandata, 2012. godine, Barack Obama. On je na današnji dan, 2008. godine izabran za prvog afroameričkog predsjednika na čelu Sjedinjenih Američkih Država.
Svoju kandidaturu za američkog predsjednika započeo je 28. kolovoza 2008. godine na konvenciji demokrata u Denveru. Tamo je izabran za predsjedničkog kandidata te stranke. Govor je ispratilo više od 76.000 demokrata.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Okupljenima, ali i mnogima drugima koji su pratili govor na televiziji, obećao je smanjenje poreza za obitelji srednjeg i nižeg sloja, novu energetsku politiku SAD-a, više od 150 milijardi dolara investicija kako bi se smanjilo zagađivanje okoliša te zdravstvenu skrb za svakog Amerikanca. Uz to, u govoru je citirao Martina Luthera Kinga Jr. i njegove riječi "Ne možemo koračati sami. I dok koračamo, moramo preuzeti obvezu da ćemo uvijek ići naprijed. Nema povratka".
U političkim nadmudrivanjima s protukandidatom Johnom McCaineom je djelovao smireno i staloženo. Hladne glave i odmjerenih reakcija. Čak su ga prozvali hladnokrvnim protuudaračem. Obama je u obje kampanje "vjerno" slušao stručnjaka za odnose s javnošću, Davida Axelroda.
- Ako uspijem pomoći Obami da uđe u Washington, to bi smatrao svojim najvećim postignućem - ispričao je svojevremeno stručnjak koji isprva nije htio surađivati s Obamom, ali se kasnije predomislio.
Kennedy je bio prvi televizijski predsjednik, a Obama je bio prvi internetski predsjednik. "Uništio" je McCainea na društvenim mrežama. Imao je imao više sljedbenika na svim relevantnim platformama poput Twittera (120.000 naspram 5000), Facebooka (2.000.000 naspram 600.000) te You Tubea (115.000 naspram 28.000).
Zahvaljujući vrhunskoj kampanji, ogromnoj podršci ljudi, zajedno je s tadašnjim potpredsjednikom Joeom Bidenom, 4. studenog 2008. godine došao na vlast. Skupio je više od 10 milijuna glasova prednosti nad McCaineom te duplo više elektroničkih glasova (365 naspram 173).
Pobjednički govor u Grant Parku slušalo je 240.000 ljudi. Na inauguraciji 2009. došao je u pratnji supruge Michele te kćeri Malie i Sashe. U publici su bili Dustin Hoffman, Samuel L. Jackson, Bruce Springsteen, Beyonce, Oprah... Okupilo se 1,8 milijuna ljudi, a inauguracija je koštala oko 170 milijuna dolara (1,3 milijarde kuna).
Mandat mu je obilježilo nastojanje da se u SAD uvedu elementi zdravstvene zaštite i osiguranja za stanovnike koji je nazvan Obamacare. Program je uveden 2010., a mnogi su ga smatrali dostignućem koje je izmaklo mnogim prethodnicima.
Istakao se kao i veliki pobornik prava za LGBT zajednicu te je ukinuo kontroverzna vojna pravila Don't Ask, Don't Tell. Pred izbore 2012. postao je prvi predsjednik koji otvoreno podržava pravo na istospolni brak.
Što se politike tiče, kritičari su mu nešto kasnije zamjerali neodlučnost u odnosu na tzv. Arapsko proljeće, nastavak rata u Afganistanu, vojnu intervenciju u Libiji te još radikalnije i kontroverznije mjere u borbi protiv terorizma kao. Uz to, za vrijeme mandata američke snage ubile su Osamu Bin Ladena.
Unatoč sve manjoj podršci birača potkraj mandata i uoči izbora 2012. godine, Obama je sačuvao titulu predsjednika na još četiri godine. Promjena koju trebamo. Riječi koje su odzvanjale njegovim kampanjama. A on je sa svime što je učinio bio ta promjena i dokazao svima, a ponajviše onima koji su bili marginalizirani da je sve moguće.
- Najveće blaženstvo ne mjeri se u tome da nikada ne padnemo. Ono se mjeri u tome da nakon svakog pada, ponovno ustanemo - riječi su prvog afroameričkog predsjednika na čelu SAD-a.