'Ovakav nalaz inspekcije ministarstva zdravstva ženama šalje poruku da one mogu prijavljivati ali da se greške neće sankcionirati', komentirala je Mrzić Jagatić iz udruge Roda
O inspekciji ministarstva: 'Kolega odlazi u nadzor kolegi'
Takve inspekcije rade se u zatvorenom krugu, gdje kolega odlazi u nadzor kolegi. Ne znamo koja su to pravila struke kada ginekolozi kažu da je sve bilo prema pravilima struke, komentirala je nalaz inspekcije Ministarstva zdravstva Branka Mrzić Jagatić iz udruge RODA - Roditelji u akciji.
U priopćenju Ministarstva zdravstva stoji da je udruga RODA u okviru akcije prikupila 401 pritužbu u razdoblju od preko 15 godina (najstarija pritužba datira još iz 1983.godine) što, kako navode, 'predstavlja relativno malen broj, no Ministarstvo zdravstva smatra da je i jedna jedina pritužba previše'.
Što se tiče vremenskog raspona od 15 godina, Mrzić Jagatić smatra da to samo dokazuje da je riječ o 'sustavnim greškama koje se rade već desetljećima', ali i da 'to što je neka žena šutjela deset ili dvadeset godina ne može umanjiti njezinu proživljenu bol'.
- To su traume koje ostaju za cijeli život - izjavila je.
- Žene su šutjele desetljećima, konačno su počele govoriti - kaže Mrzić Jagatić, ali ovaj nalaz, smatra, ženama šalje poruku da 'mogu prijavljivati, ali se greške neće sankcionirati', piše N1 televizija.
Od premijera su, kaže, tražile dijalog i nudile pomoć u izradi sveobuhvatnog Akcijskog plana za zdravlje žena u Hrvatskoj, u sklopu kojeg i mehanizme preko kojih bi žene mogle prijavljivati svoje slučajeve, a koji trenutno ne postoje.
- Od premijera tražimo pokretanje takve inicijative, ali i dalje čekamo odgovor - zaključila je.