ŠPIJUNAŽA BEZ GRANICA: Jesu li najveći svjetski internetski divovi upleteni u američki skandal? Britanski The Guardian ima podatke koji potkrepljuju tu tvrdnju
NSA je prebacivala milijune na račune Facebooka, Googlea...
Nakon što su tajne službe maltretirale britanskog novinara koji je u Hong Kongu razgovarao i otkrio svijetu tajne bivšeg analitičara Edwarda Snowdena i njegova partnera, te potom upale u redakciju lista The Guardian kako bi uništile računalo na kojem su smatrale da su spremljeni sporni tekstovi o aferi megašpijunaže, britanski je list odgovorio žešće nego ikada i objavio nepobitne dokaze o umiješanosti velikih informatičkih kompanija u skandal koji trese svijet.
The Guardian ima podatke prema kojima je NSA, američka Nacionalna sigurnosna agencija, isplatila milijune dolara velikim internetskim divovima kako bi pomogli u pokrivanju troškova izrade programa za špijuniranje, posebno programa PRISM.
Optuženi su Facebook, Microsoft, Google, Yahoo i druge kompanije koje britanskome listu nisu odgovorile nego su se pravile kao da vijest nije objavljena u namjeri da se skandal što prije zaboravi.
S tim novcem pokriveni su troškovi koji su rečene kompanije imale kako bi legalizirale svoj odnos s NSA shodno presudi američkoga tribunala koji nadzire sustave sigurnosti (FISA) iz listopada 2011. a kojom je nesposobnost NSA da razlikuje nacionalni od međunarodnog komunikacijskog prometa proglašena protuustavnom i da je u najmanje 56.000 situacija kršeno pravo građana.
Iako ta presuda nije izravno govorila o programu PRISM, dokumenti koje je Snowden dao The Guardianu pokazuju širok spektar teškoća kojima se NSA susrela kako bi ga provodila i stavila potpuno u funkciju. Reakcije prozvanih kompanija su različite.
Ponavljamo, ni jedna nije demantirala pisanje The Guardiana.
Yahoo, na primjer, priznao je postojanje molbe američke administracije kako bi se pokrili troškovi “legalnih procesa izmjene poreza’’.
Googleov glasnogovornik je pak izjavio da ta tvrtka “nije nikada dobila kompenzaciju kao odgovor na zamolbu o davanju usluga od vlade’’.
Microsoft i Facebook i dalje šute.
U međuvremenu se nastavlja prozivanje NSA i otkrivanje novih dimenzija afere špijunaža. NSA je neovlašteno ušla u interni sustav videokonferencije Ujedinjenih naroda, piše u nedjelju njemački tjednik Der Spiegel, pozivajući se na tajne dokumente agencije.
>>> Cijeli članak pročitajte u Expressu