Najpoznatija malteška novinarka Daphne Caruana Galizia koja se borila protiv netransparetnosti i korupcije poginula je u ponedjeljak u eksploziji bombe podmetnutoj u njezin automobil.
Novinarki bombu podmetnuli u auto: Previše kritizirala i znala
Caruana Galizia (53) bila je blogerica, kolumnistica i žestoka kritičarka malteške vlade. Najpoznatija malteška novinarka snažno se borila protiv netransparentnosti i korupcije, nikog nije štedjela, a poginula je u ponedjeljak u eksploziji bombe podmetnutoj u njezin automobil koji je raznesen na komadiće.
U svom zadnjem blogu, objavljenom sat vremena prije smrti napisala je: "Gdjegod pogledate ima lopova. Situacija je očajna".
Sad su svi užasnuti njezinim ubojstvom a oglasila se i Europska Komisija.
"Užasnuti smo činjenicom da je dobro poznata i poštovana novinarka Daphne Caruana Galizia izgubila život u očito ciljanom napadu, izjavio je glasnogovornik Europske Komisije Margiritis Schinas.
Dodao je kako Komisija očekuje da taj slučaj dobije pravosudni epilog.
Malteški premijer Joseph Muscat, koji je često bio na meti istraživanja Caruane Galizie, snažno je osudio taj čin.
"Svi znaju da je Caruana Galizia bila moj oštar kritičar i politički i osobno, ali nitko nikako ne može opravdati ovaj barbarski čin. Neću se smiriti dok pravda ne bude zadovoljena", objavio je u priopćenju Muscat.
Maltežani su svoje poštovanje za ubijenu novinarku iskazali velikim javnim bdjenjem na kojem se okupilo tisuće ljudi.
Nemilosrdna kritičarka političara
Caruana Galizia cijele prošle godine objavljivala je članke o navodima o korupciji, u koju su uključeni Muscat i njegovi suradnici. Objavila je i članak da je supruga malteškog premijera Michelle dobila milijun dolara od kćeri azerbajdžanskog predsjednika preko odvjetničke tvrtke Mossack Fonseca, koja je registrirana u Panami i koja je postala svjetski poznata nakon objave "panamskih dokumenata". Europski su je mediji opisivali kao “WikiLeaks u jednoj osobi” i proglašavali jednom od najboljih europskih novinarki. Njezin odlučni stav mnogima bio inspiracija.
Na otoku koji ima 420 tisuća stanovnika njezin je blog svaki dan imao oko 400 tisuća jedinstvenih posjeta, što je više od tiraža svih malteških novina zajedno. Na Malti je Galizia imala status lokalne heroine zbog svojeg oštrog pera. Maltežani su joj često prilazili na ulici i čestitali joj na nemilosrdnoj kritici korumpiranih političara i razotkrivanju njihovih malverzacija.
Objavom "panamskih dokumenata" otkriven je jedan od najvećih svjetskih korupcijskih skandala u povijesti. Riječ je o internim dokumentima tvrtke Mossack Fonseca, koja je služila kao golema praonica novca.
'Dijelovi njezinog tijela bili su svuda oko mene'
Sin ubijene malteške novinarke kritizirao je maltešku vladu što je dopustila bujanje "kulture nekažnjivosti", dan nakon što je poginula u eksploziji bombe podmetnute u njezin automobil nedaleko od svojeg doma.
"Moja majka ubijena je jer je stala između vladavine prava i onih koji su je željeli prekršiti, poput mnogih snažnih novinara", napisao je njezin sin Matthew na Facebooku.
Njezino izvješćivanje o Panamskim dokumentima, aferi o poreznim oazama u koju su bila upletena dvojica malteških ministara, izazvalo je prijevremene izbore u lipnju prošle godine.
"Nikada neću zaboraviti, trčeći oko tog pakla na polju, pokušavajući smisliti kako da otvorim vrata, da je automobil i dalje trubio", rekao je.
"Pogledao sam dolje i dijelovi njezinog tijela bili su posvuda oko mene."
"To nije bilo obično ubojstvo."
"Mi smo ljudi u ratu protiv države i organiziranog kriminala, koje se više ne može razlučiti."
EU osuđuje ubojstvo
Matti Maasikas, zamjenik estonskog ministra za europske poslove, čija zemlja predsjeda EU-om, ocijenio je da je to ubojstvo "neprihvatljiv napad na slobodu govora i demokracije."
"Počinitelji moraju biti privedeni pravdi", rekao je.
Međunarodna federacija novinara i Europska federacija novinara zatražile su u utorak da se provede detaljna istraga o tom ubojstvu.