Ubojstvo ove poznate novinarke BBC-a, koja je 26. travnja 1999. godine upucana pred svojom kućom u Londonu, ostaje veliki misterij koji i dalje izaziva ogroman interes javnosti...
Novi trag u ubojstvu poznate novinarke BBC-a: Je li na snimci zloglasni srpski zločinac Legija?
Na 25. godišnjicu ubojstva Jill Dando naše misli su uz njezinu obitelj. Istraga je trenutačno neaktivna, ali niti jedno neriješeno ubojstvo nikad se ne smatra zatvorenim slučajem. Detektivi će razmotriti svaku novu informaciju koja se pojavi kako bi procijenili predstavlja li ona novi trag u istrazi, stoji u priopćenju kojeg je ovih dana objavio Scotland Yard.
Ubojstvo ove poznate novinarke BBC-a, koja je 26. travnja 1999. godine upucana pred svojom kućom u Londonu, ostaje veliki misterij koji i dalje izaziva ogroman interes javnosti. A sad se u vezi s njim dovodi osuđeni srpski kriminalac i ubojica Milorad Ulemek, poznat po nadimku Legija.
Kako je izvijestio Mirror, Ulemek prilično nalikuje misterioznom muškarcu, u britanskim medijima prozvanim "Osoba X", za koju se sumnja da je povezana s ubojstvom. "Osoba X" snimljena je u blizini kuće novinarke na dan njezina ubojstva.
Potvrdio je to stručnjak nakon analize dostupne snimke, koja nije najviše kvalitete, pa ne može s apsolutnom sigurnošću tvrditi da je riječ o istoj osobi.
Emi Polito, koji je radio kao analitičar snimki nadzornih kamera u britanskoj policiji, kazao je za Mirror kako nije mogao naći značajne razlike između Ulemeka i muškarca sa snimke koje bi omogućile da Srbin bude eliminiran kao osumnjičenik.
- Usta, brada, linija kosa, veličina nosa i desnog uha... Sve je jako slično - kazao je ovaj stručnjak.
Dando, koja je vodila emisiju "Crimewatchers", ubijena je nekoliko tjedana nakon što je vodila emisiju u kojoj se apeliralo na prikupljanje pomoći za kosovske izbjeglice koje su bježale od srpskih snaga tijekom rata u Jugoslaviji. Kako piše Times, prikupljeno je tad čak 54 milijuna funti...
Nakon njezina ubojstva osoblje BBC-a navodno je primala pozive u kojom im je poručeno kako je ubojstvo novinarke osveta zbog NATO-ova zračnog napada na srpsku televizijsku postaju, u kojem je ubijeno 17 osoba.
Ulemekov odvjetnik Aleksandar Kovačević kratko je za Mirror kazao kako ovaj osuđeni ubojica, koji služi 40-godišnju zatvorsku kaznu, ne želi komentirati moguću vezu s ubojstvom novinarke. "Nije zainteresiran da sudjeluje u tome", poručuje Kovačević.
O ubojstvu novinarke objavljen je i dokumentarac na Netflixu, ali istraga već dugo stoji u mjestu. Za njezino ubojstvo prvo je osuđen Barry George (64), ali u drugom suđenju on je oslobođen. Iz njegova odvjetničkog tima tad su poručili da je policija bila 'opsjednuta' Georgeovim čudnim ponašanjem, uzrokovanim autizmom, te nisu shvatili da imaju nevinoga...
- Ako je on osoba odgovorna za ubojstvo treba ga dovesti pred sud da odgovara za svoja djela - poručuje George, koji je nevin u zatvoru proveo osam godina.
Ulemek je bivši pripadnik Legije stranaca, kasnije osoba od povjerenja Slobodana Miloševića, bio je zapovjednik Jedinice za specijalne operacije s kojim je, u principu, provodio teror po nalogu države. Osuđen je na 40 godina zatvora zbog sudjelovanja u ubojstvu bivšeg srpskog predsjednika Ivana Stambolića, zbog organiziranja atentata na Zorana Đinđića, kao i za pokušaj ubojstva Vuka Draškovića. Ulemek je posvjedočio i da je 'čuo' za ubojstvo novinara Slavka Ćuruvije, pišu britanski mediji. Ulemek je pričao kako je ovaj novinar bio na meti zbog kritika prema Slobodanu Miloševiću i njegovom režimu...
Tvrdnje da iza ubojstva stoji netko iz Srbije kolaju već 20-ak godina. U vezu s ubojstvom dovodio se svojevremeno i zloglasni Željko Ražnatović Arkan, tvrdilo se da je ubojstvo naručio Slobodan Milošević...