Nova podvarijanta omikrona brže se širi, ali cjepivo i preboljenje ipak nas štite. Cijepljeni koji završe u bolnici uglavnom su oni s kroničnim bolestima
Novi soj omikrona ne izaziva težu bolest: 'Izuzetno mali broj boosteriranih završi u bolnici'
Omikron ima ukupno četiri podvarijante, a ova koja se trenutačno širi malo je zaraznija od prethodne, koja se brzo proširila po cijelom svijetu, rekao je imunolog prof. dr. Zlatko Trobonjača i dodao kako ova nova podvarijanta ima određenu prednost u prijenosu, s obzirom na to da je zaraznija.
- Ono što je bitno, prema prvim izvješćima, je da ne izaziva težu bolest i čini se da preboljenje varijante omikron BA.1 štiti podosta protiv varijante BA.2, iako su zabilježeni neki slučajevi infekcije BA.2 nakon BA.1. Ipak, čini se da to neće biti učestalo - rekao je prof. dr. Trobonjača za HRT.
Nova podvarijanta, BA.2, jučer je službeno potvrđena i u Hrvatskoj, a u Danskoj je trenutačno dominantna. Upravo danski stručnjaci tvrde da je od prethodne verzije zaraznija 33 posto. Prema svemu sudeći, a što je spomenuo i prof. dr. Trobonjača, oni koji su preboljeli omikron u pravilu su otporni na podvarijantu BA.2. A štiti li nas cjepivo?
- Imunost je izuzetna u prvih nekoliko mjeseci nakon boosteriranja, iznosi možda i više od 60 posto, ali protekom vremena zaštita pada. Vidimo da se cijepljeni u većoj mjeri mogu inficirati omikronom nego što su se mogli deltom, cjepivo slabije štiti, ali i dalje daje dobru zaštitu protiv teških oblika bolesti i hospitalizacija. Izuzetno mali broj boosteriranih završi u bolnici i umre. Često je riječ o ljudima koji imaju kronične bolesti, njih cijepljenje ne može zaštititi u većoj mjeri - pojasnio je prof. dr. Trobonjača.
Istaknuo je i ono što je od prije poznato, da je Hrvatska najlošija među svim zemljama u svijetu prema stopi smrtnosti od Covida. Kao jedan od temeljnih razloga za tu poražavajuću statistiku imunolog Trobonjača vidi u izuzetno lošoj procijepljenosti.
Osobito zabrinjava loša procijepljenost u starijoj populaciji. Usporedbe radi, države poput Danske, Portugala ili Islanda imaju gotovo stopostotnu procijepljenost kod starijih, a Hrvatska, kad je riječ o građanima od 60 i više godina, ima postotak od 77 posto. To znači da gotovo svaki četvrti čovjek u toj dobi nije cijepljen.
Što se tiče aktualnih mjera i preporuka, HZJZ je objavio nove izmjene. Prema njima, karantena je skraćena na sedam dana svim bliskim kontaktima, a ne samo osobama koje su cijepljene i preboljele Covid-19. Iznimke od podvrgavanja karanteni ostaju jednake kao u prethodnoj verziji.
Omogućen je prekid izolacije za asimptomatske zaražene osobe nakon najmanje pet dana ako su najranije peti dan negativne u brzom antigenskom testu (BAT), kao i za bolesnike s blagom i umjerenom kliničkom slikom nakon najmanje pet dana, ako su najranije peti dan negativni u BAT-u. Uvjet je i da nemaju povišenu temperaturu najmanje 24 sata te da su im simptomi značajno ublaženi. Bez BAT-a izolacija traje deset dana za necijepljene i one koji nisu preboljeli Covid, a za cijepljene i one koji su preboljeli traje sedam dana bez testiranja. Za prekid izolacije bez testiranja bolesnik mora biti bez povišene temperature najmanje 24 sata (prije je bilo tri dana).