Iz Grada za ŠPUD imaju dvije zamjenske lokacije, jedna je OŠ u Kajzerici, a druga, ona sporna- Kineski paviljon na Velesajmu
Novi problem u Zagrebu, bijesni roditelji tvrde: Rekli su nam da ne šaljemo djecu na nastavu!
Učenici Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu nemaju gdje na nastavu, kazali su roditelji djece, piše Jutarnji list. Naime, zgrada koju dijele sa Muzejem za umjetnost i obrt na Trgu Republike Hrvatske u procesu je obnove od potresa.
- Naša djeca žele ići u školu ali nemaju gdje. Razrednik nam je rekao da sutra djecu u školu ne šaljemo, govori nam zabrinuta majka djeteta koje pohađa školu. A škola je to koju pohađaju učenici u čak 9 odjela, a u kojem je praktična nastava od izuzetne važnosti. Školi su iz Grada namijenili dvije zamjenske lokacije, jedna je OŠ u Kajzerici, gdje bi se trebao održavati teorijski dio nastave, i druga, ona sporna- Kineski paviljon na Velesajmu. U čemu je onda problem - kazali su roditelji.
- Nastava se ne može održati u Kineskom paviljonu jer prostor nije prenamijenjen za sve čime se djeca bave. To je prostor za praktičnu nastavu, bit će bučno, nema mjesta za alate koji djeci trebaju a najgore od svega- čuli smo da bi naša djeca trebala dijeliti toalet sa nekim okolnim firmama. To je nedopustivo!, nezadovoljna je majka, koja najavljuje i prosvjed - dodaje.
Grad pak tvrdi da su prostori za održavanje nastave osigurani.
- Učenici škole trenutno su premješteni na adresi Kajzerica - Ulica Žarka Dolinara 9, gdje se odvija teorijska nastava, dok će se praktična, koja se još uvijek izvodi na Trgu Republike Hrvatske, za vrijeme obnove odvijati na Zagrebačkom velesajmu, u Paviljonima 11 (Kineski), 24 i 34, koji su značajno preuređeni/prilagođeni za praktičnu nastavu 10 ŠPUD-ovih odjela - kazali su iz Grada.
Radovi koje ova Bolleova zgrada treba proći nisu jednostavni.
- Na predmetnoj školi se predviđa zahvat cjelovite obnove koja podrazumijeva obnovu građevinske konstrukcije te izvođenje potrebnih pripremnih, građevinskih, završno-obrtničkih i instalaterskih radova kojima se zgrada dovodi u stanje potpune građevinske uporabljivosti do razine koju zahtijevaju važeći propisi i s tim u vezi norme, kao i pravila struke, a uz ostale potrebne radove, po potrebi, obuhvaća i popravak nekonstrukcijskih elemenata, popravak konstrukcije, pojačanje konstrukcije zgrade i/ili cjelovitu obnovu konstrukcije. Planira se uređenje sanitarija (muške, ženske i za osobe s invaliditetom), novih kabineta, dogradnja dva dizala, dogradnja vanjskog čeličnog stubišta za potrebe evakuacije u slučaju požara, izvedba dvaju krovnih kućica te promjena konstrukcije krovišta iznad određenih dijelova.Također, predmetnim zahvatom će se obuhvatiti i energetska obnova zgrade tj. primijeniti mjere energetske učinkovitosti u svrhu poboljšanja energetskog svojstva zgrade i temeljnog zahtjeva za građevinu. Energetska obnova zgrade će se provesti izolacijom vanjskih zidova s unutarnje strane te lokalno s vanjske strane, zamjenom vanjske stolarije sa novom energetski učinkovitijom stolarijom oblikovno jednakom postojećom, a sve u skladu s konzervatorskim smjernicama, te kontinuiranom ugradnjom toplinske izolacije na krovištima objekta - stoji u odgovoru Grada za Jutarnji list.
Grad tvrdi da se zasada još samo čekaju izvođači, te da će se učenici u svoje prostore vratiti kroz 15 mjeseci od njihovog pronalaska.