Ako se uzme tvrdnja da je do bijega u BiH na sudovima proveo 2300 dana i ako na kraju bude oslobođen ili postupci odu u zastaru, grubom računicom dođe se do 16 milijuna kuna koji bi Kutle mogao potraživati
Novi pravosudni fijasko protiv tajkuna platit ćemo 107.000 kn
Općinski kazneni sud je pravomoćno obustavio kazneni postupak protiv Miroslava Kutle i Dražena Mandića.
Kad se kazneni postupak obustavi, troškovi kaznenog postupka, nužni izdaci okrivljenika i nužni izdaci i nagrada branitelja padaju na teret proračunskih sredstava.
Stoga je Općinski kazneni sud 28. prosinca 2020. riješio da se na račun Kutlina odvjetnika uplati 107.187 kuna. Slično je bilo i lani, kad su Kutle i njegov odvjetnik na ime troškova u slučaju Mirna dobili oko 60.000 kuna. Omiljeni tajkun prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i jedan od osnivača HDZ-a, Miroslav Kutle, koji slovi kao ogledni primjer privatizacijske pljačke na hrvatski način, od domaćeg pravosuđa već se desetljeće skriva u BiH. Bio je optužen zbog privatizacije Tiska, Gradskog podruma, zbog malverzacija pri preuzimanju Slobodne Dalmacije, Dalme, Dione, Mirne Rovinj, Dubrovačke banke... Ukupno su ga teretili za štetu od 600 milijuna kuna, a sva djela koja su mu stavljali na teret počinjena su u ‘90-ima.
Ništa od izručenja iz BiH
Afera Gradski podrum bila je jedna od rijetkih zbog koje je 2010. pravomoćno osuđen na dvije godine i osam mjeseci zatvora. No Kutle, koji je rođen u Širokom Brijegu, pobjegao je u drugu domovinu.
BiH ga je odbio izručiti pa je Kutle mirno živio u BiH, da bi 13. srpnja 2020. nastupila zastara. Tad je, naime, proteklo 10 godina otkad je ta presuda postala pravomoćna pa sudu nije preostalo ništa drugo nego da donese rješenje o obustavi zbog zastare.
Kako postupci koji se protiv njega vode odlaze ili klize u zastaru, promućurni poduzetnik, koji je na vrhuncu moći svoje poslovanje usporedio s vožnjom bicikla: “Ako stanem, padam!”, može uzeti kalkulator u ruke i polako računati koliko bi milijuna za koju godinu mogao dobiti od RH. Prema analizi objavljenoj u Expressu 13. studenog 2020., iznos bi se mogao kretati oko 16 milijuna kuna. U to se računa odšteta za dane koje je proveo iza rešetaka i za troškove odvjetnika.
Ako se uzme Kutlina tvrdnja da je do bijega u BiH na sudovima proveo 2300 dana i ako na kraju bude oslobođen ili svi postupci odu u zastaru, grubom računicom dođe se do iznosa od 16 milijuna kuna koji bi Kutle mogao potraživati od države, odnosno od poreznih obveznika, samo po toj osnovi.