Predsjednik Vlade predstavio je na konferenciji za novinare zakonske izmjene vezane uz novi model obiteljske mirovine i povećanje najnižih mirovina
Novi model mirovina: Evo što će se sve promijeniti za građane
Premijer Andrej Plenković je predstavio reformu obiteljskih mirovina, koja obuhvaća oko 300.000 umirovljenika, a najavio je i povećanje najnižih mirovina.
POGLEDAJTE VIDEO: Od 1. siječnja rastu mirovine
Pokretanje videa...
Moći se će koristiti osobna i dio obiteljske mirovine u slučaju smrti supružnika
- Izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju poseban naglasak stavljaju na korisnike obiteljskih mirovina. Radi se o velikom broju umirovljenika koji će ostvariti povećani mirovinski prihod. Tako će se za više od 136.000 korisnika obiteljska mirovina povećati za 10 posto, odnosno za oko 250 kuna prosječno. Ukupno je to oko 375 milijuna kuna u 2023. Izmjenama Zakona se omogućuje korištenje osobne i dijela obiteljske mirovine i time će se već početkom iduće godine za više od 155.000 korisnika obiteljskih mirovina ukupna mirovina povećati u prosjeku za oko 500 kuna mjesečno - rekao je Plenković naglasivši kako će obiteljske mirovine nastaviti rasti usklađivanjem, a korisnici će moći raditi i na pola radnog vremena.
Uz reformu obiteljskih mirovina, dodao je, povećava se i iznos najniže mirovine za 288.000 umirovljenika. Iduće godine za 1,5 posto te od 2025. za još 1,5 posto.
- Samo u 2023. će se povećati mirovina za 288.000 korisnika najniže mirovine, za što smo osigurali dodatnih 100 milijuna kuna. Podsjetio bih da su prosječne mirovine u mandatu ove Vlade povećane za 20,15 posto i one su sada na razini prosječno 3470 kuna, a najniže mirovine za 26,41 posto pa su one sada na 2.008 kuna - rekao je dodavši kako to nije posljedica samo usklađivanja mirovina nego brojnih mjera mirovinske reforme koje je Vlada donosila.
Rastu minimalne mirovine
Ministar Marin Piletić još je jednom podcrtao tri ključne promjene u novom Zakonu o mirovinskom osiguranju koji stupa na snagu 1. siječnja iduće godine - povećanje osobne mirovine, omogućavanje korištenje dijela obiteljske mirovine uz osobnu mirovinu te povećanje najniže mirovine za tri posto do 2025.
- Ukoliko imamo jednog korisnika obiteljske mirovine, mirovinski faktor s 0,70 ide na 0,77, ukoliko su dva korisnika taj faktor s postojećih 80 se povećava na 88 posto, a tamo gdje su tri ili više korisnika obiteljske mirovine povećava se s postojećih 90 na 100 posto. Druga važna promjena je omogućiti korištenje dijela mirovine preminulog supruga, dakle obiteljske mirovine, uz osobnu mirovinu. Do sada u Zakonu o mirovinskom osiguranju nije bilo moguće koristiti dvije mirovine paralelno, a sada, usklađujući se s europskom praksom, to omogućujemo - rekao je.
Iznos dijela obiteljske mirovine ovim se izmjenama određuje u visini od 27 posto od obiteljske mirovine, dodao je.
- S tim da se propisuje najniži i najviši iznos. Predviđeni najviši iznos predlaže se da bude 80 aktualnih vrijednosnih mirovina ili 5850 kuna. Kumulativno osobna i dio obiteljske mirovine po ovom postojeću modelu ne bi moglo prijeći taj iznos, međutim donošenjem Zakona očekujemo da će biti provedena indeksacija 1. srpnja ove godine pa očekujemo da ovaj iznos bude nešto veći, čak i da prijeđe iznos od 6000 kuna - rekao je dodavši kako se predlaže da najniži iznos dijela obiteljske mirovine bude tri aktualne vrijednosne mirovine, što bi iznosilo po postojećem modelu 219 kuna.
- Ponovno napominjem da će i taj iznos porasti kada Zakon stupi na snagu - rekao je.
Naglasio je i da se obiteljske mirovine koje koriste djeca umrlog osiguranika izuzimaju od ovrhe.
Pojasnio je kako povećanje obiteljske mirovine za 10 posto i povećanje minimalne mirovine ide automatizmom.
- To ljudi ne moraju podnositi zahtjeve. Za ovaj drugi dio korištenja i osobne i dijela obiteljske mirovine će se rješavati po zahtjevu korisnika. Oni mogu vidjeti koji im je model povoljniji, da li ostati u obiteljskoj ili se vratiti u osobnu i koristiti dio obiteljske. Moraju zatražiti izračun. Predviđeno je da zahtjev mogu podnijeti do kraja iduće godine. Ukoliko prekorače taj tok, imat će pravo na isplatu dijela obiteljske mirovine, ali unazad šest mjeseci otkada su podnijeli zahtjev - rekao je.
Rezultat je ovo suradnje sa zastupnikom HSU-a Silvanom Hreljom koji je u Sabor ušao kao oporba pa najednom odlučio podržati parlamentarnu većinu, a upravo kako bi nešto napravio po ovom pitanju. On je naglasio kako se u slučaju smrti supružnika i odabira primanja osobne mirovine i dijela njegove neće primati dvije mirovine nego će se taj iznos integrirati u jednu mirovinu.