Prije mjesec dana Tomislav je našao komadić nalik na kandžicu sačuvanu u kamenu, ali tad nije smatrao da je to nešto bitno. Kasnije je pronašao i zub
Novi fosili: Pronašao je očnjak špiljske zvijeri star 10.000 god.
Iznenadio sam se kad sam u kamenu, umjesto uobičajenih školjkica u trusnim stijenama, na Medvednici našao povelik nepoznati fosil, rekao je Tomislav Borac, oduševljen svojim nalaskom.
Zbog oblika i rupice koju ima, zaključio sam kako je najvjerojatnije riječ o zubu. Dugačak je otprilike 8 cm, a na najdebljem dijelu širok 3 cm, kaže Tomislav
- Zbog oblika i rupice koju ima zaključio sam kako je najvjerojatnije riječ o zubu. Dugačak je otprilike 8 cm, a na najdebljem dijelu širok 3 cm. Najneočekivanije je to što je u zubu uspjela ostati očuvana pravilna šupljina koja je bila ispunjena zemljom, što je rijetkost jer se obično okamene - kaže Borac.
Prije mjesec dana Tomislav je našao i komadić nalik na kandžicu sačuvanu u kamenu, ali tad nije smatrao da je to nešto bitno. Nakon otkrića zuba odlučio je odnijeti oba predmeta u Arheološki muzej na analizu kako bi otkrio što je zapravo našao.
- Oduvijek su me zanimale stijene i okamenjeni ostaci, ali ništa što sam do sada nalazio istražujući podnožje Medvednice sa svojom djecom nije bilo ovako neobično, pa me zub zaintrigirao - oduševljeno je dodao.
Iako to nije njegova struka, Tomislav često odvede djecu na stjenovito područje te čekićem razbija oronulo kamenje u nadi da će pronaći nešto zanimljivo poput ovoga. Ovaj neobični hobi mogao bi sretniku iz Gornjeg Vrapča donijeti izložbeno mjesto u Arheološkome muzeju u Zagrebu.
Špiljski medvjedi na Medvednici
- To je zub očnjak medvjeda, vjerojatno špiljskog (Ursus spelaeus), ali bi mogao biti i smeđeg (Ursus arctos) - objasnio je profesor Đuro Huber, stručnjak za medvjede.
Dodao je kako se na nađenom odlomljenom fragmentu vidi šupljina koja nalikuje na kanal živca u zubu.
- Takav kanal postoji i u ovom očnjaku - zaključio je uspoređujući sa zbirkom već nađenih medvjeđih kostiju.
Pretpostavlja da su fosili stari oko 10.000 godina, a zasigurno će se znati nakon što paleontolozi i geolozi detaljnije analiziraju nalazište. Stručnjacima već poznato nalazište ovih velikih prastarih zvjeri je špilja Veternica, te će ovo otkriće moći proširiti priču o špiljskim medvjedima na Medvednici.