Dok se špekulira o mogućem gašenju najvažnijeg ureda u zemlji 'poreznog Uskoka', 15 djelatnika toga sektora dobiva novog šefa Paulina Lonzu (39)
'Novi čelnik poreznog Uskoka kaznu bi naplatio i obitelji'
Dok se špekulira o mogućem gašenju najvažnijeg ureda u zemlji 'poreznog Uskoka', 15 djelatnika toga sektora dobiva novog šefa Paulina Lonzu (39). Ovaj rođeni Dubrovčanin tresao je rodnim gradom 2013. kada je zbog fiskalizacije bilo zatvoreno na desetke objekata. U samo sedam mjeseci 23 lokala platilo je 400.000 kuna kazni, a vlasnici su mahom bili kažnjavani s 200.000 kuna. Iako nikada nije bio politički aktivan, Lonza je u poreznom Uskoku počeo raditi dok je još bio član HDZ-a.
Poznato je da kriterij za rad u ovom uredu nije bio politički predznak, nego prolazak na rigoroznom tesku tajnih službi u kontroli užih i širih članova obitelji. Doznajemo da je ove godine ipak napustio stranku no samo zato što nikada nije bio niti je imao namjeru biti politički aktivan, a za posao koji obavlja bolje je ne biti politički obilježen. Što se uvjerenja tiče, kažu nam njegovi prijatelji, oduvijek je bio 'domoljubno nastrojen'. Od ovog postao je voditelj elitne 'postrojbe' utjerivača poreza.
- S Paulinom smo uvijek znali na čemu smo. U poslu za njega nema prijatelja jer taj bi vlastitoj obitelji naplatio kaznu ako je u prekršaju, no upravo zato ga i cjenimo. On je uvijek spreman na dobro druženje, no znali smo da to ne znači da će ikome progledati kroz prste – kaže nam nasmijano jedna od njegovih dobrih prijatelja iz Dubrovnika. Odrastao je u srcu Grada gdje je živi četvrta generacije Lonzovih.
Potječe iz skromne obitelji
- Pradjed Vlaho mu je rođen u Gradu 1870. i od tada tu žive. Djed Lino bio je poznat dubrovački trgovac. Otac mu je do sredine devedesetih proizvodio šešire, a majka dan danas radi u ugostiteljstvu. Oni su vrlo skromni ljudi i Paulino je odgajan u takvom duhu. Kao jedinac posebno se radovao našim igrama po ulicama grada, koji je nekad bio poput velikog igrališta. Svi smo bili kao velika obitelj – prisjeća se njegov prijatelj.
Lonza je cijelo školovanje proveo u Dubrovniku od osnovne škole, preko gimnazije pa sve do diplome na Fakultetu za turizam i vanjsku trgovinu. Brojke su mu oduvijek bile opsesija pa je tako i diplomirao na temi računovodstvo neprofitnih organizacija. Za vrijeme studija okupirala ga je fotografija te je slikajući zarađivao džeparac. Neki njegovi radovi bili su i javno objavljeni.
- On vam definitivno nije sportski tip. Domet mu je šah – kaže nam nasmijano prijatelj te dodaje: "Ali zato se u brojevima izvrsno snalazi". Nedugo nakon fakulteta zapošljava se 2005. u Poreznoj upravi u Duborvniku.
- Sjećam se da je bio uzbuđen samom idejom da radi u jednom takvom sustavu. Zbog načina rada, reklo bi se predanosti poslu, šefovi su ga brzo uočili pa je tako po malo uspio i napredovati – pojašnjava dugogodišnji prijatelj. Počeo je na šalteru izdajući porezne potvrde pa postao viši porezni savjetnik i radio na složenijim slučajevima da bi 2009. postao rukovoditelj odjela za povrat PDV-a. Dubrovčani ga posebno pamte iz 2013 godine.
- Sjećate se da je tada u medijima vrištalo kako je zbog fiskalizacije zatvoreno 40-tak objekata. Kazne su frcale na sve strane. Lokali su se zatvarali na dnevnoj bazi, no istina je da se računi uopće nisu izdavali. Ovdje je vladao u početku veliki otpor prema fisklaizaciji, ali nakon što ih je posjetio Lozna i nakon što su platili kazne, stanje se stabiliziralo – prisjeća se nasmijano prijatelj. Još početkom ovog tjedna činilo se da je sve izglednije gašenje ovog ureda.
Odradili slučajeve teške 10 milijardi kuna
Ostali su bez tajnice i broja na koji su građani mogli prijavljivati moguće prevare. Dan nakon naše objave ministar Zdravko Marić pojasnio nam je kako broj nije ukinut nego je smao bio u kvaru te dodao da nikada nije niti rekao da će se ured ukidati. U lipnju će se znati hoće li sistematizacijom Sektor za otkrivanje poreznih prijevara biti premjeršten u Poreznu upravu. No dođe li do toga, ured vjerojatno više neće biti efikasan kao do sada jer Porezna uprava podliježe upravnim postupcima, Drugim riječima poreznu Uskok tada bi ušao u mrežu papriologije i šefova pa bi slučajeve uspjevali riješiti za nekolikko godina umjesto nekoliko mjeseci. Time bi izgubio smisao.
Podsjetimo, u samo godinu i pol dana obradili su preko 55 slučajeva teških deset milijardi kuna. Nakon njihove provjere i analize izrodilo se pet kaznenih prijava (niti jedna nije odbijena što pokazuje čvrstoću dokaza) teških milijardu kuna. Ukoliko ured zadrži dosadašnju formu, svi koji su stekli ili će steći milijunksu imovinu bez pokrića u prihodima ili s malo radnika ostvaruju sumnjivo velike promete s razlogom će biti u strahu od ovog sektora.