Uvoz ruske nafte naftovodom na potezu istočni Sibir–Tihi ocean i tankerima iz ruskih luka u Europi i na Dalekom istoku porastao je gotovo 10 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na 7,29 milijuna tona
Nove brojke: Kina je u lipnju najviše nafte uvezla iz Rusije
Kina je i u lipnju najviše nafte uvezla iz Rusije, zbog nižih cijena, a smanjila je nabavu skupe saudijske nafte, pokazali su podaci objavljeni u srijedu.
Uvoz ruske nafte naftovodom na potezu istočni Sibir–Tihi ocean i tankerima iz ruskih luka u Europi i na Dalekom istoku porastao je gotovo 10 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na 7,29 milijuna tona, prema podacima kineske carinske uprave.
Kina je tako u prošlom mjesecu uvozila oko 1,77 milijuna barela ruske nafte dnevno, nešto manje od rekordna dva milijuna barela dnevno u svibnju.
Uvoz nafte iz Saudijske Arabije pao je sa svibanjskih 1,84 milijuna barela dnevno na 1,23 milijuna barela dnevno u lipnju, uz uvezenih ukupno 5,06 milijuna tona, za 30 posto manje nego u prošlogodišnjem lipnju.
Od početka godine Kina je iz Rusije uvezla ukupno 41,3 milijuna tona nafte (1,67 milijuna barela dnevno), za četiri posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.
Rusija je time zauzela drugo mjesto na ljestvici dobavljača, iza Saudijske Arabije koja je Kini isporučila 43,3 milijuna tona nafte (1,75 milijuna barela dnevno), za jedan posto manje nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.
Ukupni je kineski uvoz nafte u lipnju pao blizu najniže razine u posljednje četiri godine zbog strogih mjera suzbijanja zaraze covidom 19 koje su smanjile potražnju za gorivima.
Carinski podaci pokazuju da je Kina prošlog mjeseca uvezla i 260.000 tona sirove nafte iz Irana. Unatoč američkim sankcijama Teheranu Kina i dalje kupuje iransku naftu, koja se obično predstavlja kao isporuka iz drugih zemalja. Iranska nafta čini oko sedam posto kineskog uvoza.
Zasebni su podaci pokazali da je Kina iz Rusije uvezla i 520.530 tona ukapljenog prirodnog plina (LNG).
U prvoj polovini godine uvoz LNG-a iz Rusije, većinom iz projekta Sakhalin-2 na Dalekom istoku i Yamal LNG-a na ruskom Arktiku porastao je na godišnjoj razini skoro 30 posto, na 2,36 milijuna tona, pokazali su podaci.
Ukupni kineski uvoz LNG-a pao je u istom razdoblju 21 posto.