Odredbe bi prešle iz Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnim nagodbama u Stečajni zakon. Ministarstvo pravosuđa želi osigurati jeftiniji i učinkovitiji postupak
Nova pravila: Bez dogovora će stečaj pokretati automatski
Novim Stečajnim zakonom ubuduće bi trebale biti regulirane odredbe o predstečajnoj nagodbi koje su do sada često kritizirane zbog pogodovanja dužnicima.
Prema prijedlogu, te bi odredbe trebale prijeći iz Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnim nagodbama u Stečajni zakon kojim Ministarstvo pravosuđa želi osigurati jeftiniji i učinkovitiji predstečajni i stečajni postupak.
Za njih bi isključivo bio nadležan trgovački sud, a Fina bi ostala tijelo koje samo tehnički i administrativno pomaže sudu.
Predloženim zakonom, pojasnio je u Saboru ministar pravosuđa Orsat Miljenić, daju se veći poticaji za dogovore i ugrađuje niz mehanizama kako bi se spriječile zlouporabe. Ministarstvo financija nadziralo bi radi li se o dozvoljenim potporama i jesu li interesi države zaštićeni ako je država vjerovnik, dok se dugovi ne bi mogli otpisivati samo dogovorom velikih vjerovnika već bi se više štitilo male vjerovnike.
- To je integralni postupak koji, ako ne završi nagodbom i dogovorom stečaj će se pokretati automatski - kazao je Miljenić.
Prijedlog za otvaranje predstečajnog postupka objavljivao bi se na e-stečajnoj oglasnoj ploči sudova i sudskom registru. Trajanje samog postupka bilo bi ograničeno na 120 dana od dana otvaranja postupka, uz mogućnost produljenja samo ako sud to ocijeni korisnim.