Iako će se ovogodišnja proizvodnja plina u Norveškoj zadržati na razini iz 2022., proizvodnja nafte će se povećati. Norveška bi trebala proizvesti 4,12 milijuna barela ekvivalenta nafte dnevno, 3,3% više nego lani
Norveška očekuje stagnaciju proizvodnje plina u novoj godini
Proizvodnja nafte u Norveškoj trebala bi ove godine porasti za 6,9 posto zahvaljujući ogromnom polju Johan Sverdrup, a proizvodnja plina trebala bi se zadržati na prošlogodišnjoj razini, objavila je u ponedjeljak državna uprava za naftu (NPD).
Proizvodnja sirove nafte i naftnih proizvoda, poput kondenzata, vjerojatno će se u novoj godini povećati na 2,02 milijuna barela dnevno, pokazuju prognoze NPD-a.
Proizvodnja plina trebala bi se zadržati na prošlogodišnje 122 milijarde kubičnih metara ili 2,1 milijun barela ekvivalenta nafte dnevno, potvrdio je NPD nedavnu vladinu projekciju.
Norveška bi tako u ovoj godini trebala proizvesti 4,12 milijuna barela ekvivalenta nafte dnevno, za 3,3 posto više nego u prošloj godini, prema preliminarnim podacima.
Proizvodnja bi trebala rasti i idućih godina i u 2025. dosegnuti najvišu razinu u dva desetljeća, od 4,3 milijuna barela ekvivalenta nafte dnevno. Nakon 2025. postupno će se smanjivati, predviđa uprava.
"Pad nakon 2030. morat ćemo zakočiti pronalaženjem dodatnih resursa", rekao je ravnatelj uprave Torgeir Stordal.
Najvišu razinu, od 4,54 milijuna barela dnevno, proizvodnja je dosegnula 2004. godine.
Ulaganja proizvođača nafte i plina porast će u ovoj godini deset posto, na 189 milijardi norveških kruna (17,8 milijardi eura). Vrhunac će dosegnuti u 2025. kada će iznositi 202 milijarde kruna, stoji u priopćenju NPD-a.
Kompanije su prošle godine dostavile više od desetak planova razvoja novih ili proširenja aktivnih polja, zacrtavši proizvodnju ukupno 1,6 milijardi barela ekvivalenta nafte u investicijskom vremenskom okviru.
Plin čini polovinu planirane proizvodnje, navode u državnoj upravi.
"To će Norveškoj pomoći da zadrži poziciju pouzdanog opskrbljivača Europe energijom", rekao je Stordal.
Norveška je prošle godine pretekla Rusiju i postala najveći opskrbljivač Europe plinom. Najveći je izvoznik Equinor, koji je s vrha ljestvice istisnuo ruski Gazprom, navodi Reuters.