Ove vojne vježbe uslijedile su u jeku najvećih napetosti u Tajvanskom tjesnacu zbog posjeta američkih dužnosnika Tajvanu. U međuvremenu, Kina je započela i velike vojne vježbe u Žutome moru
Noćna mora Zapada: Kina šalje svoju vojsku na vježbe u Rusiju
Kineski vojnici otputovat će u Rusiju kako bi sudjelovali u zajedničkoj vojnoj vježbi s Rusijom i drugim zemljama, uključujući Indiju, Bjelorusiju i Tadžikistan, priopćilo je kinesko ministarstvo obrane.
POGLEDAJTE VIDEO: Kina ispalila rakete
Pokretanje videa...
- Vježbe su dio bilateralnoga godišnjeg sporazuma o suradnji. Cilj je produbiti praktičnu i prijateljsku suradnju s vojskama zemalja sudionica, unaprijediti razinu strateške suradnje između sudionika i ojačati sposobnost odgovora na različite sigurnosne prijetnje. Sudjelovanje Kine u zajedničkim vježbama nije povezano s trenutačnom međunarodnom i regionalnom situacijom - piše u priopćenju ministarstva.
Ove vojne vježbe uslijedile su u jeku najvećih napetosti u Tajvanskom tjesnacu zbog posjeta američkih dužnosnika Tajvanu. U međuvremenu, Kina je započela i velike vojne vježbe u Žutome moru, a vježbama su opkolili Tajvan, kako s mora, tako i iz zraka. Naime, Kina smatra Tajvan svojim teritorijem, a SAD je obećao Tajvanu osigurati mir i stabilnost, ali nisu spremni priznati njegovu neovisnost.
- Kineska Narodnooslobodilačka vojska nastavlja s obukom i pripremama za rat, odlučno brani nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet te će odlučno slomiti svaki oblik separatističke neovisnosti Tajvana i stranog uplitanja - objavile su nedavno kineske vlasti.
S druge strane, pojedini ruski mediji su pisali da je kineski predsjednik Xi Jinping zamolio ruskog kolegu Vladimira Putina da ne krene u vojnu intervenciju tijekom Olimpijskih igara u Pekingu ove godine, na što je Putin navodno pristao. Iako su kineske vlasti na početku ruske invazije na Ukrajinu tvrdile da "suverenitet, neovisnost i teritorijalni integritet bilo koje zemlje treba poštovati ​​i čuvati", kritičari upozoravaju na stav Kine o Rusiji 2014., kad je Moskva anektirala Krim. Nekoliko mjeseci prije Xijeva govora u lipnju te godine, Kina je bila suzdržana na glasovanju u Općoj skupštini UN-a o rezoluciji kojom je odbačena ruska akcija.
Kina, smatraju stručnjaci, uvijek reagira kako njoj odgovara. Tako je osudila napad na Ukrajinu jer su glavni trgovački partneri s njima, ali situacija s Tajvanom promiješala je karte i pokvarila najave kineskog predsjednika, koji je nedavno rekao kako će Kina opet biti jedinstvena. Rusija je, podsjetimo, netom prije početka rata održavala vojne vježbe u Bjelorusiji, čije je pozicije iskoristila za masovnu invaziju krajem veljače.