Njemačka humanitarna organizacija Sea-Eye u subotu je izvijestila da je spasilački brod u njezinu vlasništvu, 'Alan Kurdi' spasio 133 migranta koji su Sredozemljem nastojali stići u Europu
Njemački brod 'Alan Kurdi' je spasio 133 migranata među kojima je i osmero djece
Broj je najprije spasio 114 osoba, među kojima osmero djece te osam žena, među kojima jedna trudnica.
Kasnije je posada 'Alana Kurdija' spasila još 19 osoba s jednoga ribarskog broda, među kojima su bile četiri žene i desetero djece, pa broj ukupno spašenih migranata iznosi 133, objavila je organizacija na Twitteru.
Migranti su imali "nevjerojatnu sreću" što ih je pronašla posada našeg broda, rekao je Gorden Isler, predsjednik tvrtke Sea-Eye. Libijska obalna straža i Međunarodna organizacija za migracije (IOM) nisu komentirale informaciju o spašavanju.
Iz organizacije Sea-Eye kažu da ni europski centri za koordinaciju spašavanja ni obalna straža nisu reagirali na hitne pozive za pomoć upućene telefonima ili e-poštom.
"U međuvremenu je prekinuta svaka komunikacija s humanitarnim organizacijama i nitko se u Europi ne smatra odgovornim za živote tih ljudi. Oni će se izručiti Libijcima ili ostaviti na moru", rekao je Jan Ribbeck iz tima za upravljanje operacijama Sea-Eyea.
Brod 'Alan Kurdi', kojemu je zadaća spasiti migrante na moru koji se zateknu u nevolji, na Sredozemlju ponovno djeluje otprilike tjedan dana.
Talijanske vlasti u svibnju su zaplijenile brod, uz objašnjenje da ima tehničkih nedostataka. Naknadno je omogućeno da se brod otpremi na remont u španjolsku luku blizu Valencije te je prije tjedan dana dobio dopuštenje za ponovnu plovidbu.
Izbjeglice i migranti neprestano pokušavaju prijeći opasan morski put iz Libije do obala europskih zemalja.
Po podacima IOM-a, ove je godine na Mediteranu smrtno stradalo više od 590 migranata.