Njemac Arthur Loibl ispričao je o svom putovanju na nestaloj podmornici Titan kako bi vidio olupinu Titanica. Kaže da je dio broda otpao čim su krenuli
Njemački bogataš koji je ronio do Titanica: 'Bio sam u Titanu, to je bila samoubilačka misija'
Njemački avanturist Arthur Loibl (60) koji je prije dvije godine platio 100.000 eura da vidi olupinu Titanica na nestaloj podmornici Titan nazvao je to putovanje "samoubilačkom misijom". Zaronio je 3800 metara do mjesta olupine u Atlantiku u kolovozu 2021. i kaže da je imao "nevjerojatnu sreću" što je preživio, prenosi Daily Mail.
Loibl je izjavio za Bild da prva podmornica koju su isprobali nije radila i da su drugi zaron na 1600 metara morali prekinuti. Rekao je da su dijelovi otpali i da je misija otišla u vodu s pet sati zakašnjenja zbog električnih problema. Loibl sumnja da bi to mogao biti uzrok nestanka Titana.
Kratko prije nego što je podmornica porinuta, Loibl kaže da je nosač stabilizacijske cijevi - koji se koristi za osiguravanje ravnoteže dok se podmornica spušta u dubine - otpao s podmornice.
Na putovanju su mu se pridružili francuski istraživač Paul-Henry Nargeolet (73) i izvršni direktor OceanGatea i pilot Stockton Rush (61).
Obojica su trenutno na Titanu i traže ih od nedjelje, zajedno s britanskim avanturistom Hamishom Hardingom i pakistanskim državljanima Shahzadom Dawoodom i njegovim sinom Sulemanom.
Na Titanu dugom 22 stope može boravitzi do pet putnika. Nema sjedala te ima samo jedan WC. Na dubini od oko 3200 stopa sunčeva svjetlost više ne može prodrijeti kroz tamu oceana.
- Potrebni su vam jaki živci, ne smijete biti klaustrofobični i morate moći sjediti prekriženih nogu deset sati. Mora da je pakao tamo dolje - komentira Loibl.
Obitelj i prijatelji nestalih putnika čekaju mučna 24 sata, dok stručnjaci upozoravaju da je mogućnost da ih se pronađe žive sve slabija, a zalihe kisika unutar podmornice su sve manje. Titan je izgubio komunikaciju u nedjelju dok je bio oko 435 milja južno od St John's Newfoundlanda tijekom svog putovanja uz obalu Kanade.
Sinoć je otkriće glasnih zvukova lupanja potaknulo nove nade da su putnici još živi i da bi mogli lupati o bok podmornice kako bi ih sonar otkrio. Timovi iz cijelog svijeta utrkuju se s vremenom kako bi locirali plovilo prije nego što nestane kisika - s preostalom zalihom za nešto više od jednog dana - od podneva u srijedu.
Jules Jaffe, koji je bio dio tima koji je pronašao Titanic 1985., rekao je da postoje dva vjerojatna objašnjenja za nestanak podmornice: mehanički ili električni kvar. Dodatan izazov je golemi pritisak četiri kilometra ispod površine, oko 400 puta veći od onog na površini. Takvi pritisci predstavljaju veliki pritisak na opremu i vrlo malo plovila može preživjeti ove dubine.
- To je oštećena olupina, s vjerojatno raznim opasnim stvarima koje ne bi bile baš prikladne za malo plovilo. Mogućnosti da ih pronađemo u oštećenoj olupini unutar sljedećih 36 sati, mislim da su praktički nemoguće - rekao je Jaffe.