Njemačka ovih dana raspravlja o mogućim privilegijama i zabranama onih koji se odluče cijepiti i onih koji isto cjepivo odluče odbiti.
Njemačka: Podjela na dvije klase, tko nije cijepljen neće moći u kino, restoran, avion?
U njemačkim medijima trenutno se vodi žustra rasprava i glasna kritika vladajućih o postavljanju mjera protiv suzbijanja korona virusa.
Ovih se dana na piku pak našao nezgrapan i neograniziran početak masovnog cijepljenja u cijeloj zemlji. U nekim mjestima, kao što je glavni grad Berlin, ispostavilo se da je doza cjepiva manja nego što je obećano. Također, problem je i s vremenom. Nije jasno ni kada će na red doći svi oni koji se žele cijepiti.
Dvije klase?
Usporedno s tim, raspravlja se i o jednoj dugoročnoj odluci. Postavlja se pitanje kakav će biti odnos prema ljudima koji se odluče cijepiti i s onima koji ti isto cijepljenje odbiju? Hoće li oni koji se odluče cijepiti biti na neki način privilegirani?
Stalno povjerenstvo za cijepljenje pri njemačkom Ministarstvu zdravstva daje preporuke za cijepljenje u cijeloj Njemačkoj, koje se prihvaćaju kao standard.
Predsjednik povjerenstva, Thomas Mertens, smatra kako bi tzv. privilegije cijepljenih bile zamislive u privatnim sferama samo ako je cjepivo na raspolaganju svima, kao što je to slučaj u restoranima, kinima, koncertima i zračnom prometu.
No, neki su političari drugačijeg mišljenja. Njemački ministar unutranjih poslova Horst Seehofer ne želi privilegije za cijepljene, dok je Johannes Fechner, socijaldemokratski pravni stručnjak u Bundestagu preispituje nejednako tretiranje cijepljenih i i necijepljenih.
- Zastupnički klub njemačkih socijaldemokrata preispituje zakonske mjere kojima bi se isključilo da privatni sektor nejednako tretira cijepljene i necijepljene osobe - izjavio je Fechner.
Obavezna imunitetska iskaznica?
U njemačkom ministarstvu zdravstva već se na početku pandemije korona virusa raspravljalo o tzv. imunitetskoj iskaznici, što u njemačkoj javnosti nije dobro primljeno.
Ova je tema ponovno razvila raspravu te je vijeće, koje se sastojalo od 24 stručnih znanstvenika, bilo podijeljeno o 'nužnosti ovakvog oblika iskaznice.
Polovina znanstvenika odbila je mogućnost iskaznica kojom bi se dokazivala imunost na korona virus zbog primarno etičkih i praktičnih razloga te navela primjer po kojem bi se ljudima na taj način onemogućio pristup obrazovnih ustanovama.
Cijepljenje će trajati mjesecima
Cijepljenjem se u Njemačkoj želi postići takozvani 'imunitet krda'. To bi značilo da bi se zemlja mogla vratiti normalnom životu, ali pretpostavka za to je da se cijepi 60 do 70 posto stanovništva.
- Postizanje takvog stanja moglo bi trajati mjesecima i ovisilo bi od poznatih faktora – od raspoloživih doza za cijepljenje, centara, i sudjelovanju stanovništva - kazao je za medije Thomas Mertens.