Desničar Wilders je rekao da je taj plan važan signal "da novi vjetrovi pušu u Nizozemskoj". Wilders je dugo pozivao na izlazak Nizozemske iz EU-a, nazivajući ga Nexit po uzoru na britanski Brexit
Nizozemska želi izuzeće od EU-a: 'Želimo preuzeti kontrolu nad vlastitom politikom azila'
Nizozemska je zatražila od Europske komisije izuzeće od pravila o azilu Europske unije, objavila je njezina nova desna vlada. Populist Geert Wilders, čija je krajnje desna Slobodarska stranka (PVV) po prvi puta dio koalicijske vlade nakon prošlogodišnjih izbora, nazvao je taj potez "mini Nexitom". Obraćajući se parlamentu u Den Haagu, Wilders je rekao da je taj plan važan signal "da novi vjetrovi pušu u Nizozemskoj". Wilders je dugo pozivao na izlazak Nizozemske iz EU-a, nazivajući ga Nexit po uzoru na britanski Brexit.
Nizozemska krajnje desna ministrica za azil Marjolein Faber najavila je taj potez ranije u srijedu. "Moramo ponovno preuzeti kontrolu nad vlastitom politikom azila!" napisala je u objavi na X-u.
Europska komisija je potvrdila primitak pisma i rekla da ga prima na znanje. Glasnogovornica Komisije naglasila je da je izuzeće moguće samo izmjenom ugovora EU-a.
"U ovom kontekstu, ne očekujemo nikakve trenutne promjene pravila EU-a o azilu i migracijama, koja su i dalje obvezujuća za Nizozemsku", kazala je.
Mađarski ministar za europska pitanja János Bóka napisao je na X-u da će Mađarska slijediti primjer Nizozemske.
"Potrebne su drastične mjere kako bi se zaustavila ilegalna migracija, mađarska vlada će se pridružiti Nizozemskoj u traženju izuzeća iz pravila EU-a o azilu i migracijama, ako to dopusti amandman na Ugovor", napisao je.
"Poduzet će se potrebni pravni i administrativni koraci."
Vjerojatnost da Nizozemska ili Mađarska uspiju s izuzećem je mala. Za takvo izuzeće obično je potreban konsenzus svih 27 država EU-a.
Štoviše, članice EU-a već su se dogovorile o reformi azila i sada je trebaju provesti.
Prema Faber, nizozemska vlada ima za cilj drastično smanjiti ulazak tražitelja azila i neregularnih migranata. Rekla je da je to neophodno kako bi se ispunile vladine "ustavne dužnosti poput pružanja smještaja, zdravstvene skrbi i obrazovanja".
Planovi koalicije naišli su i na oštre kritike oporbe.