U ovom trenutku se čeka politička odluka i suglasje oko toga, a mi smo spremni provoditi obuku odmah onog trenutka kada ta odluka bude donesena, rekao je u srijedu ministar Ivan Anušić
Ništa od 1. siječnja, vojni rok ipak će ostati na čekanju?
Govoreći o dvomjesečnom obveznom vojnom roku i kada će MORH krenuti sa slanjem poziva, ministar Ivan Anušić je u srijedu istaknuo kako su MORH i Oružane snage spremni provoditi obuku već od 1. siječnja iduće godine.
"Mi smo o tome izvijestili i premijera i predsjednika države. U ovom trenutku se čeka politička odluka i suglasje oko toga, a mi smo spremni provoditi obuku odmah onog trenutka kada ta odluka bude donesena. Recite kada i mi krećemo", rekao je.
Pojasnio je kako je godišnji potencijal mladića za služenje vojnog roka između 17.000 i 18.000, ali da je razumljivo da naposljetku neće svi u njemu sudjelovati ukoliko ne prođu liječnički pregled ili se pozovu na priziv savjesti.
"Nakon punoljetnosti će svi mladići krenuti u fazu regrutacije, liječničkih pregleda, a onda i njihovih odluka da li će se pozivati na priziv savjesti ili služiti rok", rekao je.
Izmjene Zakona o obrani nakon predsjedničkih izbora
Što se tiče izmjena Zakona o obrani koje je ranije najavio, a koje se odnose na jasnije definiranje ovlasti predsjednika Republike, ministar je kazao da je prijedlog gotov i upućen na Vladu, ali da se po tom pitanju ništa neće raditi dok ne prođu predsjednički izbori. Dakle, do početka iduće godine.
"Jer ne želimo da to bude tema koja će biti tumačena kao nekakav udar od strane Ministarstva. Neovisno tko će biti izabran za predsjednika, te izmjene moraju ići jer se pokazalo da se trenutna situacija, koja nije bila slučaj s prijašnjim predsjednicima, mora mijenjati jer u budućnosti opet može doći netko tko će blokirati normalno funkcioniranje Oružanih snaga", poručio je Anušić.
Ubrzo je na to reagirao i Dragan Primorac, koji se ne slaže sa smanjenjem ovlasti.
- Ja sam protiv smanjenja ovlasti predsjednika bez promjene Ustava do njih ne može doći. Zakon nisam vidio i ne mogu komentirati dok ga ne vidim - rekao je.
Zakon o obrani, pojašnjava Jutarnji, navodi da odluke i naredbe o uporabi Oružanih snaga osim Sabora, Vlade, ministra obrane izdaje i predsjednik, a članak 25 Zakona o službi u oružanim snagama navodi da predsjednik utvrđuje mirnodopski i ratni ustroj OSRH, dok članak 70. navodi da načelnik Glavnog stožera ima ovlast punog zapovijedanja u Oružanim snagama na temelju zapovijedi i naredbi predsjednika Republike.
Isti zakon određuje da predsjednik može odbiti donijeti odluku da su obveznici vojni ročnici dio oružanih snaga. Jutarnji doznaje i da na službenim sastancima u Vladi i HDZ-u nema razgovora o uvođenju vojnog roka do 1. siječnja.