Sukob je tinjao nekoliko mjeseci. U Mostu tvrde da je Plenković štitio Todorića, a u HDZ-u misle kako Most provocira zbog uspjeha na lokalnim izborima
Neslaganje od početka: Sukob zbog Agrokora bio je nerješiv
Vi znate što sam ja mislio o Karamarku. Sve najgore. Ali sad se vidi da Karamarko nije bio uzrok pada prošle vlade, nego mostovci, rekao nam je jedan istaknuti hadezeovac prije mjesec dana, pa onda zaključio: “Oko Nove godine ne ginu nam izbori...”.
Sukobi hadezeovaca i mostovaca buktjeli su u gotovo svim ministarstvima, razvijajući se oko skoro svih pitanja, i to od početka. Most je imao jednu politiku oko Ine, oko Agrokora, oko privilegija zastupnika, oko pristojbe za HRT, oko ZERP-a, oko popisa birača, oko prebivališta, oko Bandića... HDZ je imao posve drugu.
U trenucima kad Most nije imao nikakav stav, čekali su da HDZ izađe sa svojim, pa bi onda kontrirali. Na kraju bi se nekako ipak dogovorili, ali bilo je jasno da između karaktera u tom braku postoji temeljno neslaganje, koje čak i Crkva priznaje dostatnim razlogom za razvod. HDZ je, naime, sistemska stranka, oni su konzervativci koji žele sačuvati cijelu konstrukciju hrvatske zgrade netaknutom, dok su mostovci revolucionari koji - barem tako tvrde - žele srušiti sve što je trulo u državi Danskoj, sve “stupove društva”, kako bi sve krenulo iz početka. To se zove “clean start”. Ne postoji par ministara HDZ-a i Mosta koji bismo ocijenili skladnim. Kad je Božo Petrov najavio primjenu “in and out” formule za spas Agrokora - koja je trebala značiti da država ulazi u posrnuli koncern, konsolidira ga, pa izlazi - Martina Dalić pred desecima se kamera podrugljivo podsmjehnula Boži Petrovu, stavljajući mu pred svima do znanja da njegove ideje zaslužuju njezin prezir. Slaven Dobrović bio je u sukobu s mnogim HDZ-ovim ministrima i županima, najviše s Gabrijelom Žalac. Kad je Božo Petrov podnio kaznenu prijavu protiv Ivice Todorića “kao obični građanin”, Plenković se jedva suzdržao od energičnijeg komentara, zadržavajući se na nekoj diplomatskoj ispraznici (floskuli).
No kad je Vlaho Orepić, najavljujući policijske akcije u Agrokoru, de facto dao naslutiti da će doći do uhićenja Ivice Todorića, Plenković je izgubio strpljenje i rekao da policiju nitko neće zloupotrebljavati zbog izborne promidžbe. Odmah mu je replicirao Petrov, i to tvrdnjom da se uvijek održavaju neki izbori pa bi onda policijski lovostaj trebao trajati zauvijek. Čini se da je tu zapravo glavna linija sukoba. Most je za lokalne izbore zaigrao na nekoliko loših karata koje su tu, zaigranu opciju, počele skretati na put poraza. Loš kandidat u Zagrebu, čiji se rejting kreće oko jedan posto, odustajanje Roberta Pauletića u Splitu te beznadni kandidati u svim većim gradovima Hrvatske doveli su Most u situaciju u kojoj su prije bili Laburisti: u nacionalnim anketama imaju solidan rejting, ali nemaju nikakvu moć na terenu, osim nekoliko beznačajnih utvrda, poput Metkovića, Omiša i Vrgorca, pa je mostovcima uhićenje Ivice Todorića bilo trofej poput onog bijelog medvjeda iz podruma Nadana Vidoševića. Plenković se, međutim, suprotstavio toj opciji, tvrde u Mostu. Povukao je žestok potez, koji ga može učiniti novim faraonom HDZ-a, ali ga može stajati i karijere, jer se desna struja sprema za traženje njegove ostavke.
Bitka za interpretaciju
Božo Petrov i Most tvrdit će da je Plenković srušio Vladu da zaštiti Todorića, dok će Plenković tvrditi da Most sve čini zbog izbora.