Obavijesti

News

Komentari 0

'Nema zahtjeva da Hrvatska sudjeluje u ratnim operacijama'

'Nema zahtjeva da Hrvatska sudjeluje u ratnim operacijama'

Sudjelovali smo u dosta misija potpore miru, u borbenim nismo, a stava sam da ni u budućnosti ne bi trebali, kazao je Franko Vidović (Klub SDP)

Državni tajnik u Ministarstvu obrane Branko Hrg izjavio je u četvrtak, u saborskoj raspravi o upućivanju pripadnika hrvatskih Oružanih snaga u osam mirovnih misija i operacija, da „za sada“ nema zahtjeva da Hrvatska sudjeluje i u ratnim operacijama.

„Za sada nemamo takve iskazane pritiske, niti traženja da sudjelujemo u ratnim operacijama“, rekao je Hrg HDZ-ovu Radi Šimičeviću.

Hrg je odgovorio i na opasku Arsena Bauka (SDP) o isplati dnevnica.

„Svi koji su u sustavu, i provode svoje zadaće sukladno zakonima, uvijek će im biti ispoštovano sve što im zakon određuje“, rekao je Hrg Bauku koji je izrazio nadu da će vojnicima koji idu u misije, kao i onima kojima se ne isplaćuju (pripadnici Počasno-zaštitne bojne), dnevnice biti uredno isplaćene.

SDP-ov zastupnik primjećuje i kako je paradoksalno, da se u jeku sukoba ministra obrane i predsjednika države, predlaže osam odluka koje imaju suglasnost predsjednika temeljem odluke ili dopisa iz kabineta ministra obrane.

Dogovorili se o stotinama vojnika, ne mogu oko brigadira

„Uspjeli su se dogovoriti oko nekoliko stotina vojnika, ne mogu oko jednog brigadira, što mislim da je besmisleno, a za to krivnju vidim na ministru obrane“, izjavio je Bauk.

Hrg tumači da sve predložene odluke imaju točno propisanu proceduru i da je „normalno da dolazi i do suglasnosti predsjednika“.

Na podatak da ministar obrane odbija isplatiti dnevnice pripadnicima Počasno-zaštitne bojne osvrnula se i Dalija Orešković (Centar). Jesmo li u stanju obraniti interese vojnika, pričamo o njihovu slanju u misije, a nismo u stanju osigurati im isplatu dnevnica, kazala je, retorički se zapitavši smiju li vojnici biti kolateralne žrtve sukoba predsjednika i ministra.

I dok HDZ-ov, ali i neki oporbeni klubovi najavljuju podršku upućivanju pripadnika Oružanih snaga u mirovne misije i operacije, Nino Raspudić (Most) poručuje da ih nismo obvezni slati „svugdje i bez objašnjena“.

Nekritički šaljemo ljude u svakojake misije

Imam dojam da nekritički šaljemo ljude u svakojake misije, kazao je zastupnik, tumačeći kako je potpuno različit kontekst onoga što se događa u Litvi i Poljskoj i patroliranje Sredozemljem.

Skandalozno je da nismo dobili nikakvo objašnjenje geopolitičkog konteksta svake zemlje, nemamo procjenu rizika, niti koji su naši interesi, poručio je Raspudić.

Navodeći kako ćemo na mirovne misije u idućoj godini potrošiti 128 milijuna kuna, većinu na NATO-ove, Uršu Raukar Gamulin (ZLB) zanimalo je kako se to odražava na potpisani sporazum s Francuskom koja se zauzima za više suradnje u EU misijama.

Ističe i kako mirovne misije nisu praćene razvojnom suradnjom. Zašto u Libiji nismo prisutni s iskustvom postkonfliktne tranzicije, pogrešno je u nekoj zemlji biti prisutan samo vojno, ne i razvojno, kazala je.

Klub HDZ-a podržava upućivanje u međunarodne misije i operacije, a Ante Deur (HDZ) ističe je to važan instrument vanjske sigurnosne politike, kroz koji Hrvatska dodatno razvija svoje sposobnosti.

Od 1999. godine u misijama smo sudjelovali sa gotovo 10 tisuća vojnika, podsjetio je Deur.

Svjestan obveza koje proistječu iz članstva u međunarodnim organizacijama, Vidovića smeta što se Sabor minorizira kod odlučivanja o upućivanju u mirovne misije i operacije.

„Ne možemo dobiti geopolitičku studiju, osuđeni smo na šture podatke iz kojih ne možemo zaključiti puno, dižemo ruke za nečije tuđe sinove“, kazao je i naglasio kako svaka misija zaslužuje vlastito izvješće, da se zna što smo u njoj radili, koje ciljeve smo postigli.

Osam mirovnih misija i operacija

Odlukama, o kojima će Sabor glasovati sutra, predlaže se upućivanje do 200 pripadnika Oružanih snaga u Litvu, do 90 u Poljsku, kao i upućivanje do 35 pripadnika brodom HRM u operaciju potpore miru „Sea Guardian“ u Sredozemlju u 2022. i 2023.

Do tri pripadnika sudjelovala bi u operaciji koalicijskih snaga „Inherent Resolve“, do 10 u nastavku „NATO misije u Iraku“ te do tri u operaciji „Eunavfor Med Irini“.

Do 100 pripadnika Oružanih snaga koji su na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima moglo bi se u 2022. i 2023., uputiti u operacije i druge aktivnosti u inozemstvo.

Također, do tri pripadnika Oružanih snaga, zdravstvene struke, sudjelovala bi u operaciji NATO-a „Allied Solace“ na Kosovu, gdje su privremeno smješteni Afganistanci evakuirani nakon što su vlast u njihovoj zemlji preuzeli talibani.

Troškovi tih misija u iduće dvije godine bit će oko 75 milijuna kuna.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'
PORUKA IZ BRUXELLESA

Admiral NATO-a i dramatična poruka: 'Pripremite se za rat'

Visoki NATO-ov admiral pozvao je u ponedjeljak poslovne ljude da pripreme "ratni scenarij" i prilagode svoju proizvodnju i distribuciju kako bi bili što manje izloženi ucjenama Rusije i Kine
Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'
DETALJI UŽASA

Omamio ga i utopio u Kupi da se domogne BMW-a, Karlovčani u šoku: 'Dobro znamo ubojicu'

Amara Softića (34) iz BiH ubojica Jura U. (23) napao je zbog BMW-a. U međuvremenu su ga priveli zbog krađe i napada na ženu na koju je s krivotvorenim papirima prepisao auto
Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja
NEVJEROJATNI DETALJI

Kako je došlo do afere Beroš? Daju milijune eura, a nitko ne provjerava prave cijene uređaja

Godišnje odlazi više od 50 milijuna eura za kupnju bolničkih uređaja mimo planiranirane nabave. Ministar sam odlučuje što će odobriti bez kontrole. Sporna tri mikroskopa nisu jedini koji su kupljeni na spornim natječajima