Novi zakon uređuje gradnje liftova, suglasnosti suvlasnika, ali i kazne
Nema više klima na pročeljima
Na Zlatna vrata stavili su klimu prije dva ljeta, ali odlukom grada, nasreću, to je skinuto, kaže nam Splićanka Iva Tukić, pravnica i predstavnica splitskoga kotara Lučac Manuš. Pohvalila je novi Zakon o upravljanju zgradama, kojim bi se, između ostaloga, konačno trebalo urediti tko, kako i gdje može stavljati vanjske jedinice uređaja za hlađenje i grijanje.
Ovaj zakon obuhvaća više od dva milijuna ljudi koji žive u stambenim zgradama, a u ljetnoj sezoni, primjerice u Dalmaciji i Istri, u stanovima borave i turisti čiji će kratkotrajni boravak isto biti pravno uređen. Tako će vlasnik stana koji će iznajmljivati trebati dobiti pisanu suglasnost dvije trećine suvlasnika, uz dodatni uvjet da suglasnost obvezno moraju dati i svi suvlasnici te zgrade čiji zidovi, podovi ili stropovi graniče sa stanom u kojem se takva djelatnost obavlja.
- Rondaju vam ti kotačići po cijele dane, mi smo imali nekad kućni odmor od 14 do 17 sati, a sad više ne postoji. Mira nema nikad, a živim u zgradi koja ima pet apartmana. Klima, buka, fasada, sve je to zapravo jedan veliki nered, pa ovaj pokušaj uvođenja reda pozdravljam - kazuje Iskra Maras Jelavić, pravnica, ali i članica splitske udruge Potrošač.
Po ovom zakonu, nema više zatvaranja balkona kao ni postavljanja klime na pročelje.
- Samo s unutarnje zgrade mogu doći klime, ili kako tko može, na kraju stavite ih na svoje balkone. Bilo bi dobro da se skidaju ove s pročelja, ali dobro, neka su ostavili period prilagodbe - dodaje Iva Tukić.
Kazne su propisane, i nisu male. Kaznom od 2000 do 10.000 eura kaznit će za prekršaj suvlasnika pravnu osobu ako:
- Na izgrađenim zgradama izvede radove natkrivanja i zatvaranja balkona, lođa i terasa ili na uličnim pročeljima izgrađenih zgrada postavi uređaje za hlađenje, grijanje i obnovljive izvore energije, odnosno antenske sustave - objavljeno je u Narodnim novinama, a za fizičke osobe vrijede druge cifre, i to od 1000 do 5500 eura.
- Kazne su dobre, i visoke, ali treba ih i pojačati ako ne bude rezultata - kaže Iskra Jelavić, koja hvali i to što će se točno propisati što se smije ili ne smije raditi s privatnom i zajedničkom imovinom.
Minimalna pričuva iznosit će 60 centi po metru četvornom. Ako stanari budu htjeli lift, i tu se išlo na ruku onima koji su na višim katovima. Jedinice lokalne samouprave mogu sufinancirati ugradnju lifta, a o njemu će moći odlučiti jedna trećina vlasnika, stoji u zakonu, pa tako stanari s nižih katova neće više moći kočiti njihovo ugrađivanje.
Zakon je tek stavljen na snagu, a rok prilagodbe je nekoliko godina.