Među europskim zemljama koje su pokazale da imaju najdetaljnije isplanirano kako će škole na jesen funkcionirati našle su se, naravno, skandinavske zemlje koje imaju zelene, žute i crvene modele
Nećete poslati djecu u školu? U Engleskoj roditelji plate kaznu, kod nas - neopravdani sati
Ako osnivači mogu organizirati boravak tako da se grupe ne miješaju, produženog boravka će biti. Ako ne mogu, to je opet epidemiološka mjera, rekao je jučer ministar znanosti i obrazovanja.
Upravo produženi boravci jedno su od pitanja koje muči mnoge ravnatelje, s obzirom na to da se učenici iz različitih razreda neće miješati. Podsjetimo, Radovan Fuchs poručio je kako tamo gdje se ne može organizirati boravka neće biti.
U Gradu Zagrebu, saznajemo iz Gradskog ureda za obrazovanje, ove će godine biti 622 skupine produženog boravka, što je povećanje od 23 u odnosu na lanjsku godinu. Također, sve učenike osnovnih i srednjih škola na zagrebačkom području prvog dana školske godine na klupama će s udžbenicima dočekati i po dva komada zaštitnih maski.
POGLEDAJTE VIDEO: Upute za početak nove školske godine
Pokretanje videa...
Za škole je osigurano i dovoljno dezinfekcijskih sredstava te druge zaštitne opreme za djelatnike, no pročelnik Ivica Lovrić upozorava na nedostatak spremačica i kuharica.
- Ako imamo jednog domara koji danas ima izuzetno bitnu ulogu u školi i on se zarazi, ne znam tko će obavljati njegovu ulogu. Evo apel Ministarstvu obrazovanja da žurno dopusti zapošljavanje tehničkog osoblja u školama, to je negdje oko 260 ljudi - rekao je Lovrić, a to je problem i u drugim školama.
Već zatvaraju škole
I dok se u školama ubrzano razrađuju planovi za početak školske godine, u nekima od europskih zemalja nastava je već počela. Svi su suočeni s mogućnošću razbuktavanja zaraze u obrazovnim institucijama te se domišljaju različitim rješenjima za osiguravanje sigurnih uvjeta bez potrebe za raspuštanjem nastave. Nastava je tako već počela u pojedinim saveznim pokrajinama u Njemačkoj, ali do kraja prvog tjedna već su zatvorili dvije.
I Južna Koreja u utorak je naredila da se zatvori većina škola u Seulu i okolnim područjima te da se nastava ponovno održava preko interneta, a sve kako bi se spriječilo daljnje širenje korona virusa koji se tamo opet razbuktao. Neke druge države poput Francuske i Poljske inzistiraju da učenici obavezno dolaze u školu. Doduše, u Francuskoj je škola počela tek u ponedjeljak, a u Poljskoj će početi 1. rujna, tako da tek predstoji vidjeti kako će se situacija odvijati i hoće li tamošnje vlasti promijeniti ploču ako se i kod njih razbukta zaraza.
Među europskim zemljama koje su pokazale da imaju najdetaljnije isplanirano kako će škole na jesen funkcionirati našle su se, naravno, skandinavske zemlje. One imaju takozvane zelene, žute i crvene modele. Zeleni znači da se nastava u školama odvija kao da virusa uopće nema. Skandinavci trenutačno koriste većinom žuti model po kojemu su svi na maksimalnoj distanci jedni od drugih, odnosno fizički kontakt je minimalan, a iznimno se pazi i na higijenu.
Crveni model će uvesti ako dođe do krize s korona virusom. Tad će smanjiti broj učenika koji dolaze na minimum, a ostali će nastavu pratiti od kuće. Puno truda i novca u protokol o mjerama uložilo je i Ujedinjeno Kraljevstvo. Oni će, ako dođe do razbuktavanja zaraze, podijeliti računala lokalnoj zajednici, koja će ih proslijediti obiteljima slabijeg imovinskog statusa kako bi djeca nastavu mogla pratiti online.
Izrađuju dva milijuna klupa
Zanimljiva je i Italija koja je u provođenje epidemioloških mjera uložila milijardu eura, a trenutačno im se izrađuje i dva milijuna klupa koje će stići u škole kako bi učenici mogli sjediti zasebno i tako držati optimalnu distancu jedni od drugih tijekom nastave. Kina će mjeriti temperaturu svakom učeniku koji dođe pred školu, a skenirat će im i zdravstvenu iskaznicu. Svi moraju nositi kirurške maske, a roditeljima je zabranjen ulazak u školu.
A brojni roditelji otvoreno ističu kako neće slati djecu u školu. I dok su u Engleskoj još u lipnju najavili i novčane kazne za one koji neće poštovati zakonsku obavezu i slati djecu u školu, u našemu Ministarstvu znanosti i obrazovanja kratko su nam odgovorili: “Što se tiče izostanaka, vrijede ista pravila kao i prije pandemije”.
Odnosno, kako je pojasnio ministar Fuchs za Slobodnu Dalmaciju, učenici koji neće imati ispričnice, dobivat će neopravdane. Po svemu sudeći, opet će se sve svoditi na dovitljivost roditelja i snalaženje škola.