Onkološke bolesnice iz riječke bolnice odreda hvale program '72 sata' jer im je, kažu, spasio život. One su oduševljene brzinom kojom se obrađivao njihov slučaj i zahvalne su liječnicima
Ne smije se ukinuti: 'Program 72 znači nam život ili smrt'
- Imala sam osjećaj kao da sam privilegirana. Program 72 sata za slučajeve poput mojeg je presudan. U ovakvim situacijama to znači život illi smrt - objašnjava pacijentica s malignim oboljenjem, koja se liječi u KBC-u Rijeka.
Iako redovito kontrolira svoje tijelo, spletom nesretnih okolnosti i bez obzira na pet uspostavljenih ultrazvuka, višestrukih punkcija i mamografija, godinu i pol dana trebalo je privatnim liječnicima da uspostane točnu dijagozu tj. detektiraju rak dojke.
- Nakon konačnog dolaska u KBC Rijeka dijagnosticiran mi je rak i odmah sam ušla u program 72sata. U roku od tri dana obavljene su sve pretrage, izvršene pripreme i operacija. Obavljen je čak i endograf kosti, čiji se pregled čeka tjednima, ako ne i više. Za mene je to bio veliki pozitivan šok. Najiskrenije sam zahvalna svim divnim liječnicima i svom osoblju riječke bolnice i smatram da ukidanje ovog programa nije dobro, ono je neophodno za ljude, žene poput mene - iznosi svoj stav anonimna pacijentica.
''Oduševljena sam brzinom kojom se sve obavilo''
Baka Ceravić Ana (70) s Malog Lošinja slaže se s njom.
- Napipavši kvržicu obiteljski liječnik s otoka me je odmah naručio na snimanje. U roku od tri dana prebačena sam u Rijeku, napravljeni su mi svi nalazi i operirana sam. Oduševljena sam brzinom u kojoj se sve obavilo. To puno znači u daljnjem i brženm oporavku, ulijeva nadu i tjera vas naprijed. Svi i dalje idemo na kemoterapije i tretmane, ali se osjećamo dobro, zdravi smo i samo održavamo zdravlje. Nisam za ukudanje ovog programa, dapače, meni je uvelike olakšao i spasio puno vremena i brige - zahvalna je baka Ana na individualnom personaliziranom programu koje podrazumijeva program 72sata.
I za riječanku Ljerku Petenar (69), kojoj su dijagnosticirane dvije vrste jako invanzivnog raka dojke i pazuha, koji se zrakasto širio i već prešao u limfne žlijezde, ovaj program značio je primanje u bolnicu po hitnom postupku te operacijom unutar tri dana.
- Moja majka se liječila od raka, ali dok se nisam sama suočila s tom bolešću nisam ni znala za program 72sata i jako sam zadovoljna i ugodno iznenađena što sam imala tu mogućnost. Nisam čula da program ukidaju i nemogu pomisliti ni na jedan valjani razlog - zašto? - začuđena je Ljerka.
U Rijeci programom zbrinuli 351 pacijenta
Iz KBC-a Rijeka da se zaključiti kako liječnici smatraju da program 72 sata svakako ima svoje prednosti, ali i da se u Rijeci i inače pacijentima s malignim bolestima pristupalo po najhitnijem mogućem postupku, iako je svako liječnje indivudualno i ovisi o mnogim činjenicama i pojedincu.
- U našoj bolnici smo i ranije imali tendenciju za brzim zbrinjavanjem onkoloških bolesnika. U tom smislu program „72 sata“ u svom temelju ima kvalitetnu zamisao. Međutim, obzirom na uvjete, protokole je u stvarnosti često bilo teško uskladiti i provoditi. Svi pacijenti nisu jednaki, a postupci liječenja zahtijevaju različito vrijeme obrade. U svakom slučaju, na bolesnike s malignim bolestima kontinuirano se obraća posebna pozornost - zaključila je zamjenica sanacijskog upravitelja KBC-a Rijeka.
Do sada u Rijeci u sklopu Programa 72sata zbrinut je 351 pacijent.