Obavijesti

News

Komentari 6

Ne prodaju konvertibilne marke i srpske dinare, ni ruske rublje

Ne prodaju konvertibilne marke i srpske dinare, ni ruske  rublje
1

U hrvatskim bankama mogu se kupiti valute nekih država s druge strane planeta, poput japanskog jena, a srpske dinare nude samo Zagrebačka banka i Addiko

Svake godine u isto doba putujem na nekoliko dana u Mađarsku i svake godine imam problem s nabavkom forinti. U mjenjačnicama ih uglavnom nema, a često ni u poslovnicama bankama, rekao je čitatelj požalivši se da ga jednom nisu pustili ni na wc koji se plaćao, a eure nisu željeli primiti.

Mogu li se u svim poslovnicama kupiti valute koje se ne traže često, pitali smo 10 najpoznatijih banaka koje posluju u Hrvatskoj.

- U svakoj poslovnici Banke se mogu kupiti samo valute sa službene tečajne liste Banke po važećem tečaju za navedeni dan. Ako određeni iznosi pojedine valute nisu raspoloživi u poslovnici moraju se naručiti najmanje jedan dan unaprijed - objasnili su iz Splitske banke koja na tečajnoj listi ima čak i slovenski tolar. Ta valuta ne postoji više ali se, kažu, iz tehničkih razloga još vodi.

U tablicu nismo uvrstili najčešće tražene valute poput eura, švicarskog franka, britanske funte i američkog dolara, s čijom nabavkom nema problema, ali zanimalo nas je, na primjer, ima li ruskih rubalja. Samo Addiko banka odgovorila je da ih ima i za jednu rublju treba platiti 0,092 kune. Iz Sber banke nam nažalost nisu odgovorili na upit, ali na njihovoj internetskoj stranici piše da prodaju rublje. I cijene ih više nego u Addiko banci: rublja vrijedi 0,1 kunu.

Što se tiče valuta naših najbližih susjeda koji ne koriste euro, konvertibilnu marku u ponudi ima šest banaka, a srpske dinare samo dvije, Zaba i Addiko. Makedonski dinar nitko ne spominje, on je našim bankarima podjednako nezanimljiv kao bugarski lev, rumunjski leu, ukrajinska hrivnja, albanski lek, turska lira ili islandska i estonska kruna. Češku, norvešku, dansku i švedsku krunu imaju.

Prije odlaska u banku dobro je provjeriti imaju li željenu valutu.

- Ako je iznos veći od 10.000 eura, a posebno za valute koje nisu u svakodnevnom opticaju (sve osim eura, konvertibilne marke, švicarskog franka i britanske funte) treba ih naručiti 48 sati ranije - kažu u RBA.

Osim našim putnicima u druge zemlje, informacije mogu zanimati i susjede koji se vraćaju s odmora i žele se riješiti kuna.     

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 6
Sudac odredio istražni zatvor Roiću, Paviću i trojici Petrača; Beroš: 'Ne  osjećam se krivim!'
IZ MINUTE U MINUTU

Sudac odredio istražni zatvor Roiću, Paviću i trojici Petrača; Beroš: 'Ne osjećam se krivim!'

Uhićen je jučer (sada već bivši) Plenkovićev ministar zdravstva Vili Beroš. EU tužitelji su objavili da su oni pokrenuli akciju protiv njega i još sedmorice zbog zločinačkog udruživanja. Tvrde da je Beroš primio mito, a Turudić kaže da je akciju paralelno provodio i USKOK te da je on samo trgovao utjecajem
Ovo su poruke koje su dovele do uhićenja Beroša: 'J… sebe, neka radi više svoj deo'
ZOVU GA 'MALI'?

Ovo su poruke koje su dovele do uhićenja Beroša: 'J… sebe, neka radi više svoj deo'

Inače, EPPO tvrdi da je Beroš dobio mito kako bi osigurao da Pozderova firma, iza koje je zapravo stajao Petrač, proda nekolicini hrvatskih bolnica robotske uređaje koji su plaćani između 450 i 480 tisuća eura