Usporedbe izbjeglica s militantima ISIL-a, inzistiranje da u Europu dolaze samo muškarci, a žene i djeca ostaju u ratnim zonama te slične tvrdnje nisu istinite
Ne nasjedajte: Ovo su 'dijelili' baš svi, a nema veze s istinom
Zasigurno ste na internetu i društvenim mrežama vidjeli fotografije i poruke koje se odnose na navodnu povezanost ISIL-a s izbjeglicama iz ratom pogođenih arapskih zemalja, poglavito Sirije. Neke su istražile najpoznatije medijske kuće poput BBC-a te otkrile pravu istinu koja se krije iza njih.
1. Ovaj čovjek nije ISIL-ovac
Screenshot
Ova fotografija na Facebooku je podijeljena više od 100.000 puta. Priča koju nosi nema veze s istinom, tvrdi BBC. Fotografije insinuiraju da je muškarac na njima bivši militant ISIL-a koji se pretvara da je izbjeglica.
On je zapravo zove Laith Al Saleh i bivši je zapovjednik Slobodne sirijske vojske koja se bori protiv režima Bašara al-Assada. O njemu je prije nepunih mjesec dana pisala i agencija Associated Press.
2. Ne bježe samo muškarci
Screenshot
Ovakva fotografija želi prikazati izbjeglice kao većinom muškarce koji kukavički ostavljaju žene i djecu u ratnim zonama. Slučaj je istražio novinar Philip Kleinfeld na stranici Vice.com.
Otkrio je da je fotografija izbjeglih muškaraca nastala u prilogu za CBC u kojem su pratili vlak koji je izbjeglice dovozio u München. Iz videa je uzet isječak na kojemu su samo muškarci, a kada se pogleda čitav materijal jasno je da na željezničkoj postaji ima i žena i djece.
3. Fotografija stara tri godine
Screenshot
Screenshot
Portal news360.com objavio je fotografiju na kojoj se navodni izbjeglica sa zastavom ISIL-a u ruci bori s njemačkom policijom koja mu želi pomoći.
Istraga novinara stranice smashinglife.co.uk pokazala je da je ta fotografija stara tri godine i snimljena je tijekom pobune u Njemačkoj nakon okupljanja desničarske anti-islamske grupe 'Pro NRW' koja je nosila karikaturu proroka Muhameda. Zatim su se sučelili s tamošnjim muslimanima.