Uzeta je dokumentacija o slučajevima plaćenog snimanja objekata kulturnih dobara iako snimci nisu korišteni u obnovi
Nastavak afere s Geodetskog fakulteta: Europski tužitelji su došli do vrata ministrice kulture
Policijski istražitelji PNUSKOK-a su po nalogu Europskih tužitelja (EPPO) izuzeli dodatnu dokumentaciju iz Ministarstva kulture, HŽ infrastrukture i od projektanata koji rade na obnovi Muzeja arhitekture Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Ta informacija je za 24sata potvrđena iz više izvora.
Riječ je o nastavku afere na Geodetskom fakultetu, na kojemu je već otvorena istraga, a bili su uhićeni bivši dekan Almin Đapo, profesor Boško Pribičević i još 27 osoba pod sumnjom da su izvlačili europski novac.
Ukupno ih se tereti za oko dva milijuna eura, od čega na projekt Ministarstva kulture otpada oko 500.000 eura ili 3,5 milijuna nekadašnjih kuna. Ministarstvo kulture, koje vodi HDZ-ovka Nina Obuljen Koržinek, platilo je 19,1 milijun kuna za snimanje potresom oštećenih zgrada kulturne baštine, a ispalo je da je posao preplaćen.
Gradili i opremali kuće profesora
Kako smo detaljno ranije pisali, od tog novca su građene i opremane kuće profesora, a izvlačenje je išlo kroz složene sheme s podizvođačima. EPPO je već ranije utvrdio da su neki naplaćeni poslovi bili fiktivni.
Povod za dolazak istražitelja u Ministarstvo kulture su tekstovi novinarke Dore Kršul na Telegramu i otkriće da snimke koje je platilo Ministarstvo kulture uopće nisu korištene pri projektiranju obnove zgrade Glavnog kolodvora u Zagrebu koja je u vlasništvu HŽ infrastrukture, ali ni za obnovu Muzeja arhitekture kojim upravlja HAZU. Obje institucije su naručile nova snimanja i prošle jeftinije, a oba nova snimanja su plaćena iz Fonda solidarnosti EU.
Iz HAZU-a su nam potvrdili da oni uopće za obnovu nisu koristili snimke koje su napravljene jer im nisu ustupljene, pa su isti posao radili s privatnom tvrtkom kako bi imali podlogu za projekt obnove. I to su platili 45.000 nekadašnjih kuna, dok je ministarstvo, prema dokumentaciji koju je objavio Telegram, snimanje iste zgrade platilo više od 361.000 kuna. Iako je ministrica prvotno govorila da se radilo o dosnimavanju, iz HAZU su to opovrgnuli. Nešto drugačija situacija je s HŽ infrastrukturom i zgradom Glavnog kolodvora, ali oni nisu uopće znali da postoje snimke Geodetskog fakulteta koje je već platilo Ministarstvo kulture. I nisu ih koristili. Ali saznajemo da su oni ionako radili nešto drugačiju vrstu snimanja, koju su platili 67.000 kuna, dok je ministarstvo snimanje koje nije korišteno platilo 123.000 kuna.
Nevjerojatni podaci
Čak i ako ovdje nema kaznenog djela, nevjerojatno je da je toliki novac otišao za snimke koje uopće nisu korištene pri obnovi u ova dva slučaja. I pitanje je ima li još takvih slučajeva koji još nisu izašli u javnost. Europski tužitelji sad sve provjeravaju.
Ovaj tjedan u Saboru je ministrica kulture i dalje branila posao s Geodetskim fakultetom. Navela je da iznosi koji su navedeni u izvješću Geodetskog fakulteta na kraju nisu iznosi koji su plaćeni za ove dvije zgrade. Za HAZU je rekla da ima prepisku koju ne smije objaviti zbog izvida, a u kojoj se odgovorna osoba zahvaljuje za snimke. Što se tiče zgrade Glavnog kolodvora, ministrica je rekla također da su oni radili različita snimanja.