Večeras u Hrvatsku stiže predsjednik ukrajinskog parlamenta, koji sutra s Jandrokovićem ide u Lovran. U utorak se održava prvi samit platforme za Krim, već u ponedjeljak stižu delegacije iz Europe i svijeta
Nancy Pelosi stiže u Zagreb na prvi samit Krimske platforme. NSK će biti zatvorena dva dana
Čelnici parlamenata i međunarodnih organizacija brojnih zemalja Europe i svijeta, među kojima i predsjednica Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi, dolaze u ponedjeljak u Zagreb, gdje će idući dan sudjelovati na prvom parlamentarnom samitu Međunarodne krimske platforme. Već danas stiže predsjednik ukrajinskog parlamenta Ruslan Stefančuk, koji će sutra s predsjednikom našeg Sabora Gordanom Jandrokovićem boraviti u Lovranu.
Sumit u utorak u NSK, u ponedjeljak navečer večera u Westinu
Krimska platforma je novi međunarodni koordinacijski format formiran lani u kolovozu na inicijativu ukrajinskog predsjednika Volodímira Zelenskog čija je osnovna zamisao bila kreirati međunarodni mehanizam kojim bi se okončala ruska aneksija Krima. U međuvremenu je Rusija krenula u invaziju na Ukrajinu, pripojila si i druge njene dijelove, što je ovoj platformi dalo i novu dimenziju.
Obzirom na rat koji bijesni u Ukrajini te da sigurnosno ovakav događaj nije moguće organizirati tamo, ukrajinski čelnici ljetos su se obratili našim čelnicima sa zamolbom da se samit održi kod nas. Hrvatska je prihvatila te će tako Jandroković uz Stefančuka u utorak biti domaćin ovog iznimno važnog skupa na svjetskoj razini.
Prije samog samita, koji će biti u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici, u ponedjeljak navečer u 20 sati Sabor za pristigle delegacije organizira i večeru dobrodošlice u Westinu. Prije toga će Jandroković u Saboru održati niz bilateralnih sastanka, između ostalog u 15 sati i s Pelosi, trećerangiranom osobom američke državne hijerarhije.
Sudjeluju 53 međunarodne organizacije i države, Zelenski videovezom
Do sada su sudjelovanje potvrdile ukupno 53 međunarodne organizacije i države. Uživo dolaze 42 delegacije iz 32 države, od kojih iz pet država dolaze čelnici oba doma. Tako na ovaj skup fizički, osim već navedenih Jandrokovića, Stefančuka i Pelosi, dolaze još 23 predsjednika parlamenata - Albanije, Austrije, Belgije, Cipra, Crne Gore, Češke, Estonije, Gruzije, Irske, Latvije, Lihtenštajna, Moldavije, Norveške, Njemačke, Poljske, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Švedske, Švicarske i Turske. Iz Finske, Francuske, Irske, Islanda dolaze potpredsjednici parlamenata, iz Italije senator, a iz Luxemburga i Portugala predsjednici ili potpredsjednici Odbora za vanjsku politiku. Stižu i četiri predsjednika parlamentarnih skupština - Vijeća Europe, OESS-a, Interparlamentarne unije i NATO-a dok iz Europskog parlamenta stiže potpredsjednik.
Već od 8,30 sati Jandroković i Stefančuk ih kao suorganizatori dočekuju u auli NSK-a, gdje od 9,30 sati počinje i službeno samit. Govorima će ih otvoriti predsjednici našeg i ukrajinskog parlamenta, predsjednik naše Vlade Andrej Plenković te ukrajinski predsjednik Zelenski, koji će se po prvi put Zagrebu obratiti uživo videovezom. Jedna od govornica na otvaranju je i Pelosi. Nakon toga kreće sjednica na kojoj se svi mogu obratiti pa se predviđa da će trajati do 14 sati nakon čega biti i zajednička izjava čelnika dvaju parlamenata. Čelnici parlamenata 11 država - Francuske, iz koje fizički dolazi potpredsjednik, Grčke, Gvajane, Japana, Kanade, Kostarike, Litve, iz koje također dolazi potpredsjednik, Malte, Novog Zelanda, Španjolske, UK-a te potpredsjednica parlamenta Mađarske sudjeluju videovezom.
Srbija dobila pozivnicu, nije se odazvala
Kako doznajemo, pozivi su poslani onim državama koje je Ukrajina htjela pozvati. Srbija je dobila pozivnicu, ali se nisu odazvali dok Bjelorusija nije pozvana. Iz Danske i Bugarske su se ispričali zbog unutarnjih političkih okolnosti.
Uz Jandrokovića će biti i potpredsjednik Sabora Željko Reiner, a uz Stefančuka njegov potpredsjednik koji će mijenjati svoje predsjednike na čelu zasjedanja obzirom na bilateralne sastanke koji će se održavati paralelno. Tako će ih Jandroković održati u dva dana ukupno 11.
Nacionalna i sveučilišna knjižnica će ta dva dana biti zatvorena za građane, a promet neće biti u blokadi, ali će ga policija povremeno morati zaustavljati zbog prolaska delegacija.
- Radi se o događaju koji spada u događaje visokog sigurnosnog rizika, ali nije nešto se nije već događalo. Ovo je jedan od složenijih događaja za organizaciju zbog samog rata. Organiziraju se u Westinu i NSK, u prostorima u kojima postoje već prethodna iskustva organizacije događaja ovog stupnja rizika. Što se tiče cestovnog prometa, očekuju se povremeno zastoji i gužve na prilaznim pravcima prema centru grada i zračnoj luci. Ceste se neće zatvarati već će se po potrebi zaustavljati promet, stoga molimo građane za strpljenje - kažu iz MUP-a.
Ovih će dana, napominju, poslati detaljne informacije.
- Ovo je najveći događaj u povijesti Sabora - poručio je Jandroković.
Sudionici inauguracijskog samita Krimske platforme u kolovozu prošle godine, podsjetimo, poslali su Ukrajini poruku da nije sama i da međunarodna zajednica neće priznati aneksiju Krima.
- Krim je Ukrajina - istaknuo je tada u svom obraćanju premijer Plenković naglasivši da Hrvatska u potpunosti podržava teritorijalni integritet Ukrajine, ali i upozorivši na kršenja prava stanovnika Krima - krimskih Tatara, Ukrajinaca, manjina, vjerskih i drugih zajednica.
- Međunarodna zajednica očekuje od Rusije da se u potpunosti pridržava međunarodnog humanitarnog prava - rekao je, između ostalog, naš premijer, koji je dio govora održao i na ukrajinskom jeziku.
U međuvremenu je izbio rat, Hrvatska je usvojila Deklaraciju o Ukrajini, Plenković je bio i jedan od čelnika koji je uslijed invazije posjetio Kijev, a Ukrajini se pomaže i humanitarno i vojno.