Ministar državne imovine Goran Marić naći će se pred Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa zbog kuće koju je prijavio u imovinskoj kartici. Njezina je vrijednost navodno višestruko niža nego što piše
'Nakon 7 godina netko se bavi vrijednošću moje vikendice...'
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa razmotrit će idućeg tjedna slučaj ministra državne imovine Gorana Marića na temelju teksta u tjedniku Globus koji ga proziva da je u imovinskim karticama prijavio višestruko nižu vrijednost kuće u Živogošću od tržišne vrijednosti koju ona ima danas i koju je imala 2012. godine, kada ju je Marić kupio.
Tjednik problematizira i različitu površinu te nekretnine u imovinskim karticama koje je podnio 2013. i 2016. godine, a podcrtava i činjenicu da je i ovu kuću i druge nekretnine Marić kupio od Zvonka Šarića, čija je tvrtka Sjajna svjetlost na natječaju njegova ministarstva kupila vilu u Grškovićevoj ulici u Zagrebu, koju je do izmjena zakona koristio bivši predsjednik Stjepan Mesić.
Marić je za Večernji list potvrdio da je od Šarića kupovao nekretnine te da su u prijateljskim odnosima, no opovrgava da je radio bilo što protuzakonito ili da je na bilo koji način pogodovao prijatelju. Objasnio je da je Šarić na ponovljenom natječaju na kojem je bilo više ponuđača vilu u Grškovićevoj kupio zato što je imao najbolju ponudu.
- Postoje natječajna povjerenstva koja niti biram niti imam ikakve kontakte s njihovim članovima, a da se nikom ne pogoduje, svjedoči i činjenica da je 46 natječaja s 2300 ponuda provedeno, ne samo bez prigovora nego bez ijedne primjedbe - tvrdi Marić. Kuću u Živogošću kupio je, kaže, za 800.000 kuna, kako je i prijavio Povjerenstvu, a njezinu vrijednost naknadno nije mijenjao jer smatra da mu to i nije dužnost. Njegovo tumačenje potvrdili su iz i Povjerenstva.
- Kuću sam dobio po cijeni po kojoj sam je dobio. Da je bila skuplja, ne bih je ni kupio, a zanimljivo da se sada, nakon sedam godina, netko bavi vrijednošću moje vikendice - komentirao je Marić za Večernji list.
Kada je riječ o apartmanima u Turnju koje je 2001. također kupio od Šarića, objašnjava da je apartman koji je glasio na njegovo ime prodao nekoliko godina nakon kupnje i kupio manji apartman od 26 četvornih metara i maslinik u istom mjestu. Maslinik je, kaže, prodao kada je odlučio prijeći u Živogošće. Apartman koji glasi na njegovu suprugu bio je prijavljen u imovinskoj kartici 2013. godine, a poslije je prodan, kaže Marić i dodaje kako 60.000 kuna koje je prijavio kao dodatni prihod nije bilo prihod od prodaje nekretnina, nego zarada od knjige.
Marić ima odgovor i na pitanje zašto je u imovinskoj kartici za apartman koji je glasio na ime njegove supruge Marijane naveo kako mu je površina 56 četvornih metara, dok u zemljišnim knjigama stoji da je površina tog apartmana 47,45 kvadrata, odnosno s 80,1 s “pristupnom terasom, lođom i parkirališnim mjestom”.
- Taj apartman i u kupoprodajnom ugovoru i u stvarnosti ima površinu od 56 četvornih metara, no u zemljišnim knjigama pripojena mu je i terasa i parking - kaže Marić.