Manje od 10 posto novca dobit će kompanije koje ga zapravo ne trebaju, rekao je Habeck, naglasivši ipak da su naknade nužne kako bi se osigurala opskrba plinom
Naknade za plin u Njemačkoj ići će i profitabilnim kompanijama
Mali dio novca od novih naknada za plin u Njemačkoj pripast će i tvrtkama kojima ne prijeti kriza likvidnosti, priznao je ministar gospodarstva Robert Habeck, nakon oštrih kritika novog financijskog opterećenja u razdoblju visoke inflacije.
Manje od 10 posto novca dobit će kompanije koje ga zapravo ne trebaju, rekao je Habeck, naglasivši ipak da su naknade nužne kako bi se osigurala opskrba plinom.
Još radimo na tom problemu, izjavio je ministar u utorak za radio Deutschlandfunk.
Njemačka kućanstva morat će godišnje za plin izdvojiti dodatnih nekoliko stotina eura zbog naknada koje će se naplaćivati od 1. listopada do ožujka 2024.
Vlada ih planira uvesti kako bi energetskim tvrtkama nadoknadila više troškove nabave plina koji su zbog smanjenih isporuka iz Rusije prisiljene nabavljati iz drugih izvora.
Naknada za skladištenje plina iznosit će od 0,59 eurocenti po megavat satu a naknada za više troškove nabave 2,419 eurocenti po kilovat satu.
Uvođenjem naknada radi sufinanciranja visokih troškova uvoza pojačat će se opterećenje za građane i kompanije. Za prosječnu četveročlanu obitelj to će značiti gotovo 500 eura veće troškove za plin u cijeloj godini, prema procjenama digitalnih platformi Verivox i Check24.
Uniper, najveći uvoznik ruskog plina u Njemačkoj, ne može financirati kupnju plina i posebno mu je potreban novac od tih naknada, naglasio je Habeck.
Zbog smanjenog uvoza ruskog plina bio je primoran nabavljati ga po znatno višim cijenama na fizičkom tržištu pa je u problemima s likvidnošću.
Paket državne pomoći posrnulom uvozniku u ponedjeljak je dodatno povećan, na oko 19 milijardi eura, nakon što je Uniper zatražio još četiri milijarde hitnog zajma od njemačke vlade putem državne razvojne banke KfW.
Kompanija je već iskoristila dodijeljenih joj devet milijardi eura. U srpnju je vlada ključnom uvozniku ruskog plina osigurala 15 milijardi eura pomoći, preuzevši 30-postotni vlasnički udio i obećavši devet milijardi eura kreditne linije putem KfW-a, podsjeća Reuters.