Javni poziv Ministarstva raspisan je u travnju ove godine te je namijenjen zaštićenim najmoprimcima ili zaštićenim podstanarima, kao i vlasnicima stanova
Najviše u Zagrebu: U najmanje 1400 stanova u Hrvatskoj i dalje žive zaštićeni najmoprimci
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine zaprimilo je dosad 1400 zahtjeva na poziv za upis u registar stanova u privatnom vlasništvu u kojima žive zaštićeni najmoprimci, a 55 posto zahtjeva odnosi na područje Zagreba, izvijestili su u utorak.
Od ukupno dosad zaprimljenih prijava, 21 posto odnosi se na grad Split, a ostatak je raspoređen po cijeloj Hrvatskoj, stoji u priopćenju Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine koje podsjeća da rok za prijave istječe u ponedjeljak, 15. srpnja.
Javni poziv Ministarstva raspisan je u travnju ove godine te je namijenjen zaštićenim najmoprimcima ili zaštićenim podstanarima koji su taj status stekli na temelju prijelaznih odredaba Zakona o najmu stanova u stanovima u privatnom vlasništvu, kao i vlasnicima stanova u kojima žive osobe koje imaju status zaštićenog najmoprimca ili zaštićenog podstanara.
Predviđeno je pet programskih mjera za trajno rješenje statusa osoba koje imaju status zaštićenog najmoprimca u stanu u privatnom vlasništvu: nagodba stranaka, isplata iznosa koji prema zakonu pripada zaštićenom najmoprimcu, useljenje zaštićenog najmoprimca u stan u vlasništvu RH za koji plaća minimalnu najamninu, otkup stana od vlasnika i ostanak zaštićenog najmoprimaca u stanu, zamjena stanova između vlasnika i RH u kojem slučaju zaštićeni najmoprimac ostaje živjeti u stanu u kojem je smješten.
Dodatne pogodnosti predviđene Zakonom su subvencija najamnine u prijelaznom razdoblju, isplata solidarne naknade, kao i pomoć za preseljenje za ranjive skupine.
Građani se za sve dodatne informacije i upite mogu obratiti na adresu elektroničke pošte: provedba.statlieo@mpgi.hr ili na telefonski broj: 01/3782-484, 01/3782-188.