Broj “lažnjaka” se u prvih pola godine povećao u odnosu na 2014. U domaćoj valuti prevaranti najviše vole novčanice od 200 kuna, a zatim slijede one od 500 i 100 kn
Najviše se krivotvori Stjepan Radić, a ban Jelačić najmanje
Na običnom printeru, s računalom i sobnim skenerom, muškarac (64) u svom je stanu u Zagrebu printao krivotvorene konvertibilne marke i kune.
Policija ga je nakon istrage privela prije nekoliko dana. To je najnovije u nizu otkrića policije na području krivotvorenja i raspačavanja novca u Hrvatskoj koje je u porastu. Među osumnjičenima za raspačavanje je, primjerice, i sin načelnika Policijske uprave zagrebačke Saša Burušić (28).
A kriminalci u Hrvatskoj najviše vole raditi s lažnim novčanicama od 100 i 200 kuna.
- Te novčanice nam daju bankomati, novčanice od 100 i 200 kuna, pa su one najmanje sumnjive i najčešće u optjecaju - kaže Đuro Črnjak, jedan od ljudi koji se bavio unapređenjem zaštite hrvatskih novčanica kune. Novčanice koje su najviše u optjecaju ljudima postanu manje sumnjive od ostalih.
Broj “lažnjaka” u Hrvatskoj se u prvih pola godine povećao u odnosu na 2014. U domaćoj valuti prevaranti najviše vole novčanice od 200 kuna, a zatim slijede one od 500 i 100 kuna. Istražitelji su ove godine zaplijenili samo tri novčanice od 20 kuna i njih devet od 10 kuna. Što se eura tiče, krivotvoritelji su najviše isprintali one od 50 i 20. Dolari nisu česti u našem dijelu Europe, a najviše lažnjaka dolazi s turistima iz inozemstva. Ove godine policajci su zaplijenili 8100 dolara u lažnom novcu, a prošle godine upola manje.
- Najveći problem krivotvoriteljima stvara papir. Naš novac je izrađen od pamučnog lintersa kako bi imao što dulji vijek. On će izdržati gužvanje, možete ga oprati i opet će imati dug životni vijek. Krivotvoritelji koriste zamjenski papir, a razlika se najbolje osjeti pod prstima - pojašnjava Đuro Črnjak.
Stručnjak ističe kako je vodeni žig otisnut na novčanicama standardna i jako dobra zaštita. Osim žiga, one se štite i UV bojama, metalnim nitima, mikrotekstom, linijama te raznim drugim metodama.
- Pozitivno je što gotovo sve tvrtke, mjenjačnice i banke imaju strojeve kojima lako mogu pregledati ispravnost novca. Tako je lakše spriječiti varalice koji obično u trgovine ili restorane dolaze jako dobro odjeveni. Svojom pojavom odvlače pozornost i tako podmeću krivotvorine - napominje Črnjak.